Single Bed Bug On A Blanket Fiber Royalty Free Image 183382435 1566232422

Nebezpečná zvířátka, která v noci sají krev a přenáší nemoci. Proti štěnicím zakročte ihned

Štěnice domácí se neobjevují jen na špinavých a zanedbaných místech, ale mohou se vyskytovat také v čistých domech. Hmyz se do domu dostane hned několika způsoby. 

Nezáleží na tom, jestli bydlíte na venkově, v rodinném domě nebo panelovém bytě. Jestli jste u sebe našli štěnice, musíte udělat radikální a rázná opatření. Jak se těchto škůdců zbavit? Jsou nebezpeční a jaké mohou přenášet nemoci?

Zdroj obrázku: flickr

Štěnice domácí jsou malý hmyz živící se lidskou krví

Jejich ústní aparát je přizpůsoben bezbolestnému proříznutí kůže. Jsou malé, až 5 mm dlouhé a mají kulaté, zploštělé tělo s hnědou barvou. Perfektně se pohybují po bytě a mohou snadno lézt i po stěnách. Jsou aktivní pouze v noci, během dne se schovávají v různých koutech bytu, nejčastěji zůstávají kolem postele. 

Mohlo by vás zajímat:  S křídou se vyřádí i dospělí. Překvapí vás, při kolika příležitostech se hodí

Jak poznat, že máte doma štěnice? Jejich přítomnost může zůstat bez povšimnutí po několik týdnů. Nejčastěji je odhalíte, pokud vás kousnou. Na exponovaných místech na těle můžete vidět svědivé zarudnutí, ale každý reaguje na kousnutí jinak a u někoho se neobjeví příznaky žádné.

Pokud najdete alespoň jednu štěnici, můžete si být jistí, že sama určitě není. Stopy přítomnosti jsou bílá vejce ve štěrbinách nábytku a zákoutích, najít můžete zbytky trusu a hnědé kuličky na podlaze nebo v posteli. Cítit bude také nepříjemný, charakteristický zápach, který bude připomínat koriandr nebo vůni přezrálých malin.

Zdroj obrázku: flickr

Z jakého důvodu je dobré se štěnic zbavit? 

Tento hmyz je otravným problémem, mýtus ale je, že hnízdí pouze ve špinavých místnostech. Štěnice se dostávají do bytů několika způsoby, stačí když si koupíte bazarové oblečení nebo starý nábytek. Občas jsou následkem ubytování v hotelu nebo návštěvy kina, chytit se dají i ve veřejné dopravě skrze čalouněná sedadla.

Mohlo by vás zajímat:  6 známek, že vaše dveře a okna potřebují údržbu

Pohybují se často mezi byty a bez jídla dokážou přežít i několik stovek dní. Živí se sice krví, ale zdržují se blízko jednoho hostitele. Jejich přítomnost přispívá k nepohodlí a nespavosti, protože víte, že je doma máte a je obtížné se jich zbavit. Kousnutí od štěnice může způsobit silnou alergickou reakci, časté je zarudnutí nebo vyrážka. Mohou být nositeli bakterie Staphylococcus aureus, která je zodpovědná za spoustu nemocí. 

Štěnic se možná budete zbavovat delší dobu

Je to velmi obtížný a zdlouhavý proces. Než vyhledáte odbornou pomoc, najděte místo, kde se nejvíce vyskytují. Mohou to být lůžkoviny, matrace, polštáře, dřevěné rámy postelí. Můžete je najít také v zákoutích a štěrbinách, jako jsou knihy, obrazy nebo elektrické zásuvky. Ukrývají se ve skříni a v oblečení.

Mohlo by vás zajímat:  Nachystejte domov na extrémní teploty a nevpusťte dovnitř nesnesitelné horko

Ložní prádlo často vyměňujte a perte na 60 stupňů. Oděvy ošetřujte stejným způsobem a pečlivě žehlete. Velmi účinné může být vysávání postele, koberců, polštářů, podlah, rámů a mezer. Můžete zainvestovat do parního čističe, je to snadný způsob sanitace domova a zabijete tak larvy hmyzu. 

Přidat na Seznam.cz