Background 2141414 1920

Nebezpečí je blíže, než tušíme. Naše domácnost je plná zdraví škodlivých látek

Nebezpečí pro vaše zdraví číhá na každém rohu, a to i přesto, že pozornost věnujete zdravému jídelníčku a máte dostatek pohybu. Jedním z častých zdrojů rizik je právě domácnost. Nebezpečí totiž číhá blíže, než si myslíte. Třeba pod vaší rohožkou.

Běžná domácnost je i přes celou řadu ekologických a bio produktů stále plná mnoha škodlivých zdrojů. Jedná se o věci, které obsahují látky podporující vznik astmatu, alergií, kožních i hormonálních problémů. V extrémních případech se setkáme i s karcinogenními složkami.

Zdroj obrázku: Pixabay

Nebezpečí číhá pod rohožkou

Koupelny patří k místnostem, které přitahují bakterie. Přítomné teplo a vlhko podporuje jejich množení. Jenže teplo a vlhko svědčí i škodlivým látkám obsaženým v plastových sprchových závěsech. Levné sprchové závěsy obsahují nestabilní sloučeniny a fytáty, jejichž uvolňování způsobuje jaterní a ledvinové problémy. 

Mohlo by vás zajímat:  Jednoduché dekorace dodají domovu pravou podzimní atmosféru

Na další rizikový předmět narazíme v koupelně nebo v předsíni. Jedná se o všemožné koberečky a rohožky. Ty jsou jednak napuštěné látkami, které odpuzují hmyz a roztoče, obsahují ale i škodlivá lepidla. Ta velmi často doplňují i protihořlavé složky obsahující styren, který je karcinogenní. Tyto látky negativně ovlivňují nervový systém, způsobují hormonální poruchy a podporují vznik astmatu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Navoněné alergie

Trpíte-li alergiemi nebo astmatem, věnujte pozornost svíčkám, které používáte. Některé využívají knoty, které jsou napuštěné olověnou sloučeninou. Ta zabraňuje poškození knotu esenciálními oleji. Při hoření se ovšem do ovzduší vylučují karcinogenní látky.

Mohlo by vás zajímat:  Kuchyně se bez česneku neobejde, mnoho lidí ale stále neví, jak ho správně zpracovat

Podobně nebezpečné mohou být i osvěžovače vzduchu. Ty nejčastěji najdeme na toaletách. Jenže plyny obsažené v osvěžovačích mohou obsahovat formaldehydy, benzen, aceton a ftaláty. V mnohých případech mohou za hormonální poruchy a alergie.

Přidat na Seznam.cz