Nebezpečená klíšťata číhají na každém rohu. Účinný repelent si snadno sami vyrobíte

Dlouhé chladné zimní večery končí. Konečně se začne probouzet příroda, začne více svítit slunce a oteplí se. Jenomže není vše růžové, jak se zdá! Je potřeba být na pozoru. S přírodou se totiž probouzí i nepříjemní pavoukovci.

Nebezpečí, která představují

Tato nebezpečná stvoření se začínají probouzet na přelomu března a dubna. Často si mylně myslíme, že je můžeme potkat pouze v lesích, ale není tomu tak. Klíšťata se nachází i v trávě na sídlišti či městských parcích.

I když se živí především zvířecí krví, ani tou lidskou nepohrdnou. Pro nás jsou nebezpečná hlavně proto, že přenáší velké množství infekčních chorob, včetně lymské boreliózy a klíšťové encefalitidy. Moderní medicína je účinná jen částečně. Proti viru TBE jsou k dispozici vakcíny, které zmírňují příznaky. V případě boreliózy je potřeba nasadit antibiotika.

Zdroj obrázku: Freepik

Čím se chránit?

Existují preventivní prostředky určené jako repelent proti klíšťatům. Ty se hodí, pokud plánujete pobyt v přírodě, kde je riziko setkání s klíšťaty vysoké. I přes účinnost těchto přípravků, které lze koupit v drogériích, lékárnách a internetových obchodech, mají ovšem negativní dopady na člověka. Mezi ně patří:

  • bolesti hlavy,
  • alergie,
  • dýchací potíže,
  • podráždění.
Mohlo by vás zajímat:  Usazeniny od čaje a kávy v hrníčcích jsou odolné, existují ale efektivní metody, které je vyčistí

Pokud jste náchylní na výše zmíněné problémy, tak můžete vyzkoušet alternativní produkt. Tím produktem je geraniový olej s květinově bylinným aroma, který odpuzuje klíšťata i komáry a vydrží dlouho na pokožce. Jeho výroba je snadná, stačí smíchat 30 kapek geraniového oleje s 20 ml jablečného octa a 20 ml destilované vody. Tuto směs nalijte do lahvičky s rozprašovačem a nastříkejte na pokožku, vlasy a oblečení. V případě delšího pobytu venku noste s sebou.

Nezapomeňte na výběr oblečení

Pokud plánujete výlet do vyšší trávy nebo trávník sekat, určitě se vyplatí vyšší boty. Dlouhý rukáv a kalhoty se šňůrkou ve spodní části nohavic rovněž sníží riziko vniknutí. Pokud jste zaslechli, že tmavá barva oblečení klíšťata přitahuje, tak to není pravda. Vyplatí se ovšem mít světlejší variantu, protože se zvyšuje možnost identifikace.

Po každém návratu z výletu nezapomínejte na prohlídku těla, jestli nemáte na sobě klíště. Teď když už víte, jak se chránit, tak hurá do přírody.

Zdroj: https://www.health.com/condition/lyme-disease/tick-protection
Přidat na Seznam.cz