Young Woman Opening Light Curtains Bedroom Home

Navraťe svým záclonám zářivou bělost a svěží vůni. Vše potřebné najdete doma

Také si neumíte představit svá okna bez záclon? Záclony plní nejen dekorativní funkci a vytváří atmosféru útulného domova, ale také chrání místnost před nadměrným slunečním zářením a hmyzem a poskytují intimitu. Bohužel se v nich hromadí hodně prachu a pohlcují nepříjemné pachy. Časem ztrácejí barvu, nebo dokonce zežloutnou či zšednou. Naštěstí je velmi snadné obnovit zářivost vašich záclon pomocí přírodních prostředků. Po kterých produktech se vyplatí sáhnout? 

Dokonale bílé záclony

Pokud chcete, aby byly vaše záclony sněhově bílé, použijte osvědčené přírodní metody, které znaly už naše babičky. Před praním v pračce namočte záclony do solného roztoku. Ten získáte smícháním 5 litrů vody se sedmi lžícemi soli. Dejte je například do vany, chvíli máchejte a pak nechte několik hodin (minimálně 2 hodiny) působit. Po době působení dejte záclonu do pračky a vyperte jemným programem s minimálním odstřeďováním. Až záclony pověsíte a roztáhnete, uvidíte, že jsou viditelně bělejší. Místo soli můžete použít také prášek do pečiva (jeden sáček na pět litrů vody). 

Mohlo by vás zajímat:  Domácí kosmetika a přírodní čisticí prostředky lze připravit z několika málo ingrediencí
Zdroj obrázku: Freepik

Okamžité obnovení zářivosti

Jestliže nemáte čas na výše zmíněný způsob a máčet záclony hodiny ve vodě, můžete je zbavit zašedlého nebo žlutého nádechu přímo v pračce. Nasypte do přihrádky na prací prášek několik lžící jedlé sody (cca 2 lžíce) nebo nalijte sklenici octa. Nezapomeňte přidat jemný prášek na praní (nejlépe prášek na bílé prádlo nebo prášek určený přímo na záclony). Vyperte jako obvykle jemným programem. Po vyprání budou záclony opět bělostně zářit!

Zdroj obrázku: Pixabay

Odstraňte zápach

Vzhledem k tomu, že záclony jednoduše pohlcují pachy, mohou být nepříjemně cítit. Obzvlášť pokud jste kuřáci a kouříte uvnitř místnosti. I tohoto zápachu se můžete jednoduše zbavit a záclony zároveň vybělit. Namočte záclonu do teplé vody a přidejte k ní citronovou šťávu nebo kyselinu citronovou. U starých záclon, které jsou cítit zatuchlinou, můžete přidat i několik kapek citrusového éterického oleje. Nechte hodinu namočené a poté vyperte v pračce jako obvykle. 

Zdroj: https://www.hunker.com/13422862/how-to-bleach-colored-curtains
Přidat na Seznam.cz