Doll 550580 1920

Naše babičky se uměly otáčet. Některé jejich triky mohou inspirovat i dnes

Naše babičky uměly šetřit. Znaly totiž nejrůznější triky, kterými dokázaly efektivně a levně vycídit připálené hrnce nebo prodloužit životnost různým předmětům v domácnosti. 

Bojujte se špínou v koupelně jako babičky

Babičky při úklidu zatočily s vodním kamenem v koupelně nebo na toaletě po svém. Mezi nejlepší triky totiž patřil ten s octem. Vyzkoušejte ho i vy a možná si při tom vzpomenete na přírodovědné pokusy s octem a vaječnou skořápkou, kdy jste dokazovali přítomnost vápníku. Vápennou vaječnou skořápku ocet po nějaké době rozpustil. Využijte tento pokus i při úklidu domácnosti, vodní kámen totiž není nic jiného než vápenaté usazeniny. Ocet opatrně zahřejte. Pozor, nenechávejte ho vařit, výpary jsou velmi agresivní. Toaletu zalijte teplým octem a nechte ho asi hodinu působit. Vodní kámen se snadno rozpustí. Na vyčištění koupelny použijte pastu vytvořenou z jedlé sody a octa. Naneste ji na znečištěná místa a po několika minutách pastu opláchněte a postižená místa umyjte.

Mohlo by vás zajímat:  Kuchyňská pánev si zaslouží tu nejlepší péči, aby dlouho a dobře sloužila
Zdroj obrázku: Pixabay

Babiččiny triky v kuchyni

Spálený hrnec nebo pekáč nemusí nutně znamenat velké neštěstí. Pokryjte spálené místo kašičkou z teplé vody a soli a nechte přes noc stát, ráno hrnec vydrhněte. Jestli se vám nepodařilo spáleninu odstranit, postup opakujte. Tentokrát ale v hrnci uvařte slanou vodu a nechte zase působit přes noc.

Zdroj obrázku: Pixabay

Trochu z jiného soudku jsou triky s jídlem. Připravujete si k snídani míchaná vajíčka? Vyzkoušejte je usmažit v mléce nebo ve smetaně, jako to dělaly babičky, budou chutnat úplně jinak. Připravit je můžete dvěma způsoby. Vejce rozmíchejte v nádobě spolu s trochou mléka nebo smetany a vlijte směs na pánev s rozpuštěným máslem. Nebo zalijte dno pánve mlékem a rozklepněte do něj vejce. Míchejte spolu s mlékem, dokud vajíčka nebudou mít požadovanou konzistenci. Pokud se vám vejce budou zdát příliš hustá, přidejte ještě trochu mléka. Vaječná snídaně bude nadýchaná a svěží.

Přidat na Seznam.cz