Nádherné pokojovky se mohou stát nebezpečnou hrozbou. Tyto raději přesuňte mimo dosah

Nádherné pokojovky se mohou stát nebezpečnou hrozbou. Tyto raději přesuňte mimo dosah

Chcete mít doma spoustu pokojových květin? Vybírejte pečlivě. Některé rostliny jsou totiž smrtelně jedovaté. Pokud tedy doma máte děti nebo domácí mazlíčky, dobře si rozmyslete, jaké rostliny chcete doma pěstovat, a případně je alespoň umístěte mimo dosah. Které rostliny mohou způsobit vážné problémy?

Pozor na diefenbachie

Diefenbachie je oblíbená pokojová rostlina, její šťáva je ale prudce jedovatá. Příznaky otravy začínají nevinně pálením rtů, potom ale jazyk oteče a šťávy napadají horní cesty dýchací. Stejné problémy způsobuje například toulitka. Filodendron obsahuje nerozpustné krystaly šťavelanu vápenatého. U lidí jsou obtíže poměrně mírné, u zvířat ale způsobují slinění, otoky, křeče a zvracení.

Mohlo by vás zajímat:  Hortenzie obsypaná květy je chloubou každého zahradníka. Známe tajemství jejího dokonalého vzhledu

Břečťan obsahuje saponiny a glykosidy, které při větší konzumaci způsobují křeče, průjem, pálení v ústech a krku, vyrážku, necitlivost a ve vážných případech i zástavu dechu. Nebezpečný je zejména pro děti. Hortenzie, monstery, oleandry a fíkusy, případně i hlízy bramboříku perského obsahují cyklamin, který způsobuje nevolnost, bolesti hlavy a průjem.

Zdroj obrázku: Freepik

Kala je prudce jedovatá

Kala má jedovaté listy, květy i hlízy. Toxiny obsažené v této rostlině mohou mít vážné následky. Kromě toho rostlina vylučuje prostřednictvím listů přebytečnou vodu. Ta, pokud se dostane do kontaktu s kůží, způsobuje zarudnutí a alergické reakce. Aloe vera, ačkoliv je u lidí populární léčivkou, je nebezpečná domácím mazlíčkům. Těm po požití může způsobovat průjmy, zvracení a letargii.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí metody, jak dlažební kostky zbavit skvrn od oleje, barvy nebo mechu

Na co byste si měli dát pozor? Příznaky otravy jsou nejčastěji bolesti hlavy, nevolnost nebo průjem. V případě podezření na otravu rostlinou podejte postiženému vápník, který má znecitlivující vlastnosti, a ihned kontaktujte lékaře. U zvířátek se otrava projevuje nejčastěji průjmem, zvracením, apatií a nechutí k jídlu. Zde je opět nejdůležitější co nejdříve vyhledat veterináře.

Zdroj: https://www.hgtv.ca/green-living/photos/plants-poisonous-children-cats-dogs-1929406/
Přidat na Seznam.cz