Na jaře je důležité postarat se o trávník, stromy i sazenice zeleniny
Zatímco v zimě příroda, i ta na zahradách, spí a zahrádkáři odpočívají, jaro je obdobím zvýšené práce. Je totiž nutné záhony připravit na sadbu rostlin, trávník zbavit listí a mechu, stříhat stromy. Je toho hodně, co musí zahrádkář všechno stihnout, než začne opravdová sezóna. Co byste měli udělat nejdříve?
To staré je třeba dát pryč
Na zahradě se toho během minulé sezóny nahromadilo opravdu hodně. V zimě se s tím obvykle nic nedělá, protože všechno spí. Ale na jaře je třeba začít s úklidem. Když už nehrozí ranní mrazíky, lze odstranit mulč z rostlin, kterým byly přikryté. Trávník je nutné zbavit napadaného listí, provzdušnit ho a také přihnojit, aby měl živiny do dalšího růstu.
Ovocné stromy čekají, že jim korunu ostříháte do určité fazony. Stejně tak je zapotřebí rybízy zbavit starých letorostů a zkrátit větve hroznového vína. Záhony zryté na podzim ocení vrstvu hnojiva v podobě dobře uleželého zahradního kompostu. Tím zajistíte rostlinám, které zde zasadíte, dostatek výživných látek.
Předpěstujte si sazenice oblíbené zeleniny
V jarním období je vhodný čas pro předpěstování rajčat, paprik, okurek, kedluben, zelí či salátů. Většinou si lidé připravují sazeničky rajčat a paprik, což je nejoblíbenější zelenina. Ideální je, máte-li k dispozici venkovní skleník. Pokud vám chybí, další vhodné místo je doma na parapetu.
Při teplejším počasí je možné postupně sazenice otužovat venku. Přes den je dáte ven a na noc opět schováte domů. Na záhony se sazeničky přesouvají obvykle až po uplynutí tzv. ledových mužů, což jsou dny ve druhé polovině května.
Přímo do záhonů lze vysévat ředkvičky, mrkev, hrášek, cukety i fazolky. Záhony je však nutné předtím na setbu připravit. Znamená to především dobře prokypřit půdu a doplnit její živiny kompostem nebo jiným vhodným hnojivem.
Zdroj: https://www.nationaltrust.org.uk/discover/gardening-tips/gardening-tips-for-spring