Protect 450596 1920

Myslete ekonomicky i ekologicky a sbírejte dešťovou vodu. Je to snadné

Pokud máte zahradu se záhonky, jistě víte, jak dokážou být v létě žíznivé. Nejen proto se vyplatí na zahradě shromažďovat dešťovou vodu. Tento zdroj vláhy je totiž zcela zdarma, ale přináší i řadu environmentálních a společenských positiv.

Dešťová voda bez potíží postačí na celou řadu činností, na které dnes zbytečně plýtváte vodou pitnou. Důležité je však před sběrem vody ověřit, že je vaše střešní krytina bezpečná a neuvolňuje škodlivé látky, které by se dostaly až do vody.

Mohlo by vás zajímat:  Tis vytvoří krásný živý plot, který vydrží léta a po celý rok bude zelený

Proč sbírat dešťovku?

Je dobře známo, že dešťová voda má ideální pH a obsahuje dusičnany, které pomáhají udržovat vaši zahradu v perfektní kondici. Velkou výhodou je i to, že neobsahuje žádný chlór, a je tedy daleko vhodnější na zalévání rostlin i květin. Neobsahuje ani příliš mnoho solí a minerálních látek, takže rostliny nezatěžuje a poskytuje jim ty pravé živiny pro růst. Neméně podstatným důvodem je finanční úspora, která může jít ročně i do tisíců korun. A v neposlední řadě samozřejmě šetříte životní prostředí a chováte se udržitelně a ekologicky.

Mohlo by vás zajímat:  Kompostér se vejde i na nejmenší zahradu. Skvělý způsob, jak chytře zužitkovat bioodpad
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ušetříte až 50 % pitné vody

Dešťovou vodu lze využívat nejen na zavlažování zahrady, ale v pohodě ji můžete použít i ke splachování nebo praní prádla. Jestliže máte takovéto plány, je lepší pořídit si podzemní nádrž připojenou na samostatný rozvod vody v domě. Taková instalace samozřejmě vyžaduje jisté stavební úpravy, ale výsledný efekt rozhodně stojí za to a vložené finance se vám za nějaký čas vrátí v úsporách za vodu a energie. Studie prokázaly, že sběr dešťové vody pomocí tohoto systému v domácnostech obvykle ušetří až neuvěřitelných 50 % pitné vody.

Mohlo by vás zajímat:  Zákaz benzínových sekaček se blíží. „Pochybuji, že bude moje řešení ekologičtější,“ říká oslovený zahrádkář

Jestliže chcete s dešťovkou jen zalévat, postačí vám na sběr vody ze střechy obyčejné sudy. Je dobré je vybavit i vlastním víkem, aby nedošlo ke znečištění vody. Sud v podstatě stačí umístit pod okap a připojit k němu sběrač vody. Takto lze ale vodu sbírat jen dokud nemrzne nebo nepadá sníh. Na zimu je tedy vhodné sudy schovat a zase je vytáhnout až s prvním jarním sluníčkem.

Přidat na Seznam.cz