Mulč vytvoří rostlinám ideální podmínky k růstu
Sezóna zahrádkářství je v plném proudu a rad a tipů není nikdy dost. Dnes je naším tématem mulčování, za které vám poděkují především jahody. Co vlastně mulčování je a jak na něj? Právě to se dozvíte v dnešním článku.
Co je mulčování?
Mulčování je proces, při kterém pokrýváme půdu mezi rostlinami různými organickými či anorganickými materiály. Jejich správný výběr rozebereme dále.
Tato metoda má samozřejmě spoustu výhod. Jednou z těch hlavních je to, že zabraňuje prorůstání plevelu. Mulčovací materiál totiž poskytne mechanickou bariéru mezi půdou a slunečním zářením. Semena plevele pak nemají příležitost vyklíčit. Tato vrstva také pomáhá při regulování teploty půdy. Hlína nemění teplotu tak rapidně a zároveň se z ní tak rovnoměrněji odpařuje voda.
Tato bariéra také chrání plody před houbovými onemocněními. Plody totiž nejsou ve vlhkém prostředí zbytečně dlouho a včas vyschnou, než se například plíseň stihne rozvinout.
Pokud vyberete materiál organický, bude mulč sloužit i jako hnojivo.
Jak vybrat správný mulčovací materiál
Zásadní rozdíl mezi organickými a neorganickými materiály, jak již bylo zmíněno, je ten, že organický mulč slouží i jako hnojivo. Zároveň je u něj ale třeba zvážit druh půdy a živiny, které jsou pro určitou rostlinu vhodné. Kůra z jehličnanů je například vcelku kyselá. Je také důležité vyvarovat se materiálu, který snadno hnije.
Jak na samotný proces mulčování
Ideální čas na mulčování je na jaře, než začnou rostliny kvést. Také je důležité nedávat mulč přímo ke stonkům. Mohlo by tak dojít k zadržování vlhkosti a uhnívání. Stejně tak nedávejte mulče příliš silnou vrstvu. K půdě by se tak nedostával kyslík a došlo by k úhynu užitečných mikroorganismů. Radši tak udělejte vrstvu nižší a v případě organických mulčů ji častěji doplňujte. Také se vždy ujistěte, že je mulč dostatečně vysušený, aby nedošlo k vyhnívání.
Zdroj: https://www.rhs.org.uk/soil-composts-mulches/mulch