Káva vyvolá v těle mnoho reakcí. Jedna z nich vede přímo na záchod

Káva vyvolá v těle mnoho reakcí. Jedna z nich vede přímo na záchod

Káva je velmi oblíbenou možností, jak po probuzení nebo během dne doplnit energii. Mnoho lidí se bez šálku voňavého, hřejivého nápoje nedokáže probudit a fungovat během dne. Káva má mnoho výhod, ale také několik jasných negativ. Jednoho z nich jste si možná všimli. Jakmile vypijete kávu, musíte hned běžet na záchod. Proč se tohle děje? Podívejme se na odpověď z pohledu vědců.

Kávu byste neměli pít bez přístupu na záchod

Káva je velmi populární, ale příliš mnoho vědců se zatím nezabývalo otázkou, proč po ní okamžitě potřebujeme na toaletu. Shodují se ale v tom, že káva obsahuje něco, co způsobuje, že krátce po konzumaci vyvolá pohyb střev. Nezáleží přitom na tom, jestli zvolíte kávu s kofeinem, nebo bez. To znamená, že za pohyby střev nemůže kofein, ale jiná složka, kterou káva obsahuje. Vědci si ale nejsou jistí, co přesně za tím stojí.

Mohlo by vás zajímat:  Dopřejte si tepelný komfort díky pracovním bundám

Káva může stimulovat motorickou aktivitu tlustého střeva během několika minut po konzumaci kávy. Neměli byste proto pít kávu někde na cestách, protože budete zaručeně během chvilky hledat toaletu. Podle odborníků káva ovlivňuje nervový systém i hormonální reakce, které stimulují tlusté střevo. Tento proces posouvá stolici směrem ke konečníku.

Zdroj obrázku: Freepik

Káva a gastrin

Káva stimuluje uvolňování gastrointestinálního hormonu gastrinu, který pomáhá při trávení bílkovin v žaludku. To může vést také ke stimulaci činnosti tlustého střeva. Odborníci pozorovali, že pití kávy s kofeinem nebo bez kofeinu mělo rychlý účinek na hladinu gastrinu. Z toho je jasně patrné, že nezáleží na přítomnosti kofeinu, aby káva podpořila trávicí systém.

Mohlo by vás zajímat:  Vykonání potřeby mimo toaletu znamená u kočky stres nebo nemoc

Je lepší káva se smetanou, nebo bez?

Někteří lidé si myslí, že přidání smetany nebo mléka do kávy může ovlivnit jeho vlastnosti a účinky. Není to úplně pravda. Jestli jste citliví na laktózu, můžete skutečně pozorovat některé negativní příznaky během pár minut. Jestli vám ale laktóza nijak nevadí, můžete si dále užívat kávu ve svém oblíbeném stylu, protože smetana ani mléko na trávení při pití kávy nemá žádný efekt.

Zdroj: https://www.mensjournal.com/food-drink/9-things-coffee-does-your-body/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5563313/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1356551/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3745848/
Přidat na Seznam.cz