Monstera je odolná, tyhle chyby ale neodpustí. Její listy mohou rychle ztratit na kráse

Zdravá monstera potěší členy domácnosti svým vzhledem a je jednou z nejoblíbenějších hrnkových rostlin. Pokud chcete, aby se stala jednou z nejhezčích dekorací ve vašem bytě, musíte pamatovat na náležitou péči. Stává se, že rostlině se začnou kroutit listy. Zjistěte, co stojí za zhoršením jejího stavu, a pokuste se s tím vypořádat.

Toto musíte vědět

Jižní a Střední Amerika jsou domovem této rostliny patřící do čeledi Araceae. Přirozeně roste v rovníkových lesích táhnoucích se od Mexika po Panamu. V současnosti dokážeme úspěšně rozlišit až 50 druhů. Majestátní, kožovité a do srdce tvarované listy jsou charakteristickými znaky monstery. U zralých a zdravě rostoucích exemplářů se časem objevují speciální prohlubně v listech a závěsné vzdušné kořeny.

Její neobvyklý vzhled však přitahuje mnoho obdivovatelů, kteří si ho rádi koupí do domů a bytů. Nehraje však jen dekorativní roli. Poskytuje našemu bytu také schopnost čistit vzduch. Je to jedna z nejoblíbenějších pokojových rostlin, která se poměrně snadno přizpůsobila novým podmínkám. Jako nenáročný druh potřebuje hlavně hodně prostoru pro rozvoj. Může dosáhnout výšky od 2 do 2,5 m. Naštěstí je její růst pomalým procesem, který nevyžaduje reorganizaci celého bytu.

Mohlo by vás zajímat:  Vyčistěte svou kuchyň během pár okamžiků. Snadno si poradíte s mastnotou i ostatními nečistotami
Zdroj obrázku: Freepik

Zvlněné listy

Hlavním důvodem, proč monstera stočí své listy, je obvykle příliš nízká vlhkost substrátu. Často se nám zdá, že ji zaléváme podle pravidel, nebereme však v úvahu, že na podzim a v zimě se vzduch v bytě výrazně mění. Je to především kvůli začátku topné sezóny. Monstera přirozeně roste v tropickém a vlhkém podnebí. Samotné zalévání nemusí stačit.

Důvodem žloutnutí listů monstery je špatné zalévání. Na jaře a v létě stačí zavlažovat rostlinu pouze jednou týdně a v zimě jednou za dva týdny. Přelévaní může způsobit žloutnutí a zhnědnutí listů. Zkušení zahradníci doporučují, aby od jara do pozdnějšího podzimu bylo zalévání obohaceno o speciální hnojivo pro rostliny.

Zdroj: https://bloomscape.com/plant-care-guide/monstera/
Přidat na Seznam.cz