Monstera je odolná, tyhle chyby ale neodpustí. Její listy mohou rychle ztratit na kráse

Monstera je odolná, tyhle chyby ale neodpustí. Její listy mohou rychle ztratit na kráse

Zdravá monstera potěší členy domácnosti svým vzhledem a je jednou z nejoblíbenějších hrnkových rostlin. Pokud chcete, aby se stala jednou z nejhezčích dekorací ve vašem bytě, musíte pamatovat na náležitou péči. Stává se, že rostlině se začnou kroutit listy. Zjistěte, co stojí za zhoršením jejího stavu, a pokuste se s tím vypořádat.

Toto musíte vědět

Jižní a Střední Amerika jsou domovem této rostliny patřící do čeledi Araceae. Přirozeně roste v rovníkových lesích táhnoucích se od Mexika po Panamu. V současnosti dokážeme úspěšně rozlišit až 50 druhů. Majestátní, kožovité a do srdce tvarované listy jsou charakteristickými znaky monstery. U zralých a zdravě rostoucích exemplářů se časem objevují speciální prohlubně v listech a závěsné vzdušné kořeny.

Mohlo by vás zajímat:  Prostředek na mytí nádobí toho dokáže mnohem víc, jeho čisticí účinky překvapí

Její neobvyklý vzhled však přitahuje mnoho obdivovatelů, kteří si ho rádi koupí do domů a bytů. Nehraje však jen dekorativní roli. Poskytuje našemu bytu také schopnost čistit vzduch. Je to jedna z nejoblíbenějších pokojových rostlin, která se poměrně snadno přizpůsobila novým podmínkám. Jako nenáročný druh potřebuje hlavně hodně prostoru pro rozvoj. Může dosáhnout výšky od 2 do 2,5 m. Naštěstí je její růst pomalým procesem, který nevyžaduje reorganizaci celého bytu.

Zdroj obrázku: Freepik

Zvlněné listy

Hlavním důvodem, proč monstera stočí své listy, je obvykle příliš nízká vlhkost substrátu. Často se nám zdá, že ji zaléváme podle pravidel, nebereme však v úvahu, že na podzim a v zimě se vzduch v bytě výrazně mění. Je to především kvůli začátku topné sezóny. Monstera přirozeně roste v tropickém a vlhkém podnebí. Samotné zalévání nemusí stačit.

Mohlo by vás zajímat:  Kaštany mají v našich domovech místo již po staletí. Jako symbol ochrany jsou využívány dodnes

Důvodem žloutnutí listů monstery je špatné zalévání. Na jaře a v létě stačí zavlažovat rostlinu pouze jednou týdně a v zimě jednou za dva týdny. Přelévaní může způsobit žloutnutí a zhnědnutí listů. Zkušení zahradníci doporučují, aby od jara do pozdnějšího podzimu bylo zalévání obohaceno o speciální hnojivo pro rostliny.

Zdroj: https://bloomscape.com/plant-care-guide/monstera/
Přidat na Seznam.cz