Moly v kuchyni zlikviduje důkladný úklid, dalšímu výskytu předejde prevence

Moly v kuchyni zlikviduje důkladný úklid, dalšímu výskytu předejde prevence

Těchto škůdců si většinou všimneme, až nám poletují přímo před nosem. Ale to je už pozdě. Pokud se sem tam podíváte i na strop, zjistíte, že jsou na něm larvy nebo stopy po jejich plazení. Kromě toho když budete tento problém ignorovat, začne se vám ze spíže linout nelibý zápach. Pak už si můžete být jistí tím, že je jejich zamoření opravdu vážné.

Nakažené potraviny

Jakmile získáte jakékoliv podezření, že máte v potravinách moly, dejte se okamžitě do velké čistky. Vyndejte veškeré potraviny a prohlédněte je. Pokud jsou v ořeších nebo v potravinách, které se dají uvařit, uvařte je. Tím je zabijete a vylejete následně do kanálu. Každý zárodek musíte zničit, aby se z něj nevyklubal další mol.

Mohlo by vás zajímat:  Plíseň nevědomky zveme k sobě domů, kde se ráda usadí. Vyvarujte se zásadních chyb

Jakmile skončíte s potravinami, projděte i skříňky, zda si někde neudělali hnízdo. Každý roh, záhyb a nádobku musíte dobře vydezinfikovat. V tomto okamžiku vám pomůže ocet s vodou, hřebíčkový olej a trocha citronové šťávy. Nakonec strategicky rozmístěte pasti, které zachytí další záškodníky, které si donesete z obchodu.

Zdroj obrázku: Freepik

Prevence proti molům

Pro prevenci vám skvěle poslouží potraviny, které již doma jistě máte. Například takový jablečný ocet nebo suché víno. Obojí smíchejte do menší misky a vložte tam, kde máte pocit, že se shromažďují moli. Ocet se používá jako návnada, ve které se nakonec utopí. Pokud je vám líto dobrého vína, můžete použít pivo. Nezapomeňte dát na hrdlo sklenice nebo misky obvaz, který upevníte gumičkou, aby se nedostali ven.

Mohlo by vás zajímat:  Plýtvání jídlem sníží jednoduchá změna návyků

Abyste ochránili další potraviny, skladujte je v dobře uzavřených (nejlépe skleněných) nádobách. Do rýže pak dejte bobkový list, stejně tak si počínejte s moukou. Do skříněk můžete pověsit levandulové snítky, citronovou nebo pomerančovou kůru. K odpuzení dobře poslouží i velmi levné kuličky pepře. V případě, že nevěříte síle přírody, musíte zajít do obchodu pro lapače a odpuzovače, tablety, gelové sáčky či spreje. Jednou za čas je vyměníte a jedete dát.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-get-rid-of-pantry-moths-1389063
Přidat na Seznam.cz