Laundry Basket With Dirty Clothes With Washing Drying Machines Background

Mnoho lidí o ni nepečuje a pak se diví. Pravidelná údržba prodlouží pračce životnost

Pračka by se měla důkladně vyčistit alespoň jednou za několik měsíců. Prodlouží se tím její životnost, zmizí nepříjemný zápach a samotné praní bude více efektivní. Nečistot vás dlouhodobě zbaví i domácí prostředky, pokud je budete používat správně. Šetří peněženku i životní prostředí, protože na rozdíl od chemických čističů nevypouští do odpadu škodlivé látky.

Filtr čistěte dvakrát ročně

Nejvíc nečistot se usazuje ve filtru pračky. K jeho očištění stačí voda a mycí prostředek na nádobí. S odolnějšími nečistotami si poradí kuchyňský ocet. K čištění použijte starý zubní kartáček, abyste se dostali opravdu všude. Kromě nečistot můžete ve filtru najít i různé drobnosti, které při praní vypadly z kapes oblečení. Před odstraněním filtru pod něj položte ručník, může z něj téct voda.

Mohlo by vás zajímat:  Starý a sešlapaný koberec nepotřebuje výměnu, ale pořádnou očistu, která obnoví jeho barvy a strukturu

Gumové těsnění kolem otvoru pračky snadno očistíte jakýmkoliv přípravkem. Stačí ho vyjmout a lehce složit. Právě v tomto místě se nejčastěji hromadí špína a plíseň, která je zodpovědná za nepříjemný zápach z pračky. Rozhodně tedy při čištění toto místo nevynechávejte. Otřete také přihrádky na prací prášek nebo aviváž, mohou se zde hromadit staré zbytky prostředků.

Zdroj obrázku: Freepik

Nechte ji prát naprázdno

Jako poslední vyčistěte buben pračky. Do přihrádky na prášek nalijte tři čtvrtě sklenice octa a spusťte pračku naprázdno na jeden cyklus. Teplotu nastavte na 90 °C, případně na co nejvyšší teplotu, pokud to pračka dovolí, abyste se opravdu zbavili všech bakterií. Po skončení cyklu nechte otevřená dvířka, aby mohl vnitřek pračky vyschnout.

Mohlo by vás zajímat:  Vyčistit digestoř dá občas zabrat. Šikovné triky pomohou ušetřit námahu i čas

V pračce se udržuje mnoho nečistot – od vlasů až po mastnotu nebo drobné kamínky a prach. Na nich se pak mohou tvořit plísně a množit bakterie. Pokud pračku delší dobu nečistíme, dočkáme se nepříjemného zápachu linoucího se z pračky. Ten se může přenést i na prádlo. Čištění tedy nepodceňujte a po každém praní se snažte nechat pračku kompletně vyschnout.

Přidat na Seznam.cz