K vánočním svátkům patří hodování a nákupní horečka. Dejte si letos pohov, poděkuje vám nejen peněženka

K vánočním svátkům patří hodování a nákupní horečka. Dejte si letos pohov, poděkuje vám nejen peněženka

Svátky, zejména pak Vánoce, jsou často spojené s okázalou přípravou několika chodů a dezertů. Nelze ale popřít, že takové hody mají i stinné stránky. Stoly plné jídla vedou k plýtvání nepředstavitelným množstvím potravin, což je katastrofální nejen pro naši peněženku, ale především pro životní prostředí.

Nepropadejte bezhlavému nakupování

S ohledem na zhoršující se ekologickou situaci lidé věnují větší pozornost tomu, co kupují. Zhruba 60 % potravin vyplývají domácnosti, nikoliv obchody nebo závody. Sváteční nálada, nadčasové hity linoucí se z reproduktorů a vidina několika dní volna usnadňují propadnutí bezstarostným nákupům. Lákají nás barevné obaly, akční ceny a přesvědčení, že o svátcích je přijatelné utrácet více než obvykle.

Mohlo by vás zajímat:  Obyčejná škrabka skrývá funkci, díky které budou zelenina i ovoce oškrábané mnohem rychleji

Pokud nechcete plýtvat, pečlivě si naplánujte, kolik lidí u vás bude jíst. Podle toho nakupte a uvařte množství jídla. Udělejte si soupis toho, co máte ve spíži. Možná se ukáže, že ani nepotřebujete nakupovat a sváteční pokrm připravíte z toho, co máte doma. Pokud na nákup vyrazíte, napište si nákupní seznam a držte se jej. Náhodné bloudění mezi regály podporuje zbytečné utrácení.

Zdroj obrázku: Freepik

Potraviny správně uskladněte

Věnujte pozornost správnému skladování potravin. Týká se to především zeleniny, masa, mléčných výrobků a dortů. Ihned po přinesení domů zásoby umístěte do lednice nebo do sklepa. A pokud jste ve sváteční náladě uvařili víc jídla, než je vaše rodina schopná sníst, zamrazte ho. Bez problémů se do mrazáku dají umístit knedlíky, a to i tepelně upravené.

Mohlo by vás zajímat:  Oblečení plné skvrn a žmolků nemusí letět do koše. Na každý problém existuje snadné řešení

Zamrazit můžete i polévky nebo omáčky, které se pak postarají o rychlou večeři. Bramborový salát se sice nedá zamrazit jako celek smíchaný s majonézou, můžete ale do mrazáku umístit jednotlivé druhy vařené zeleniny. V neposlední řadě je možné dát do mrazáku dorty a zákusky. Jestli ale budete chtít udělat dobrý skutek, zkuste vyhledat nadaci v okolí, která pořádá potravinové sbírky nebo jídelny pro potřebné.

Zdroj: https://nomoneynotime.com.au/hacks-myths-faqs/7-tips-for-saving-money-on-food-at-christmas
Přidat na Seznam.cz