Mít doma kávu se vždy vyplatí. A to nejen pro návštěvy, tahle použití zpříjemní den

Není po snídani nic lepšího než si dát šálek kávy, takový názor sdílí miliony lidí po celém světě. Káva funguje jako vzpruha v práci, ale je nedílnou součástí také odpoledních nebo podvečerních posezení. Z kávových zrn se ale připravuje nejen lahodný mok, mohou posloužit také k dalším účelům. Dokonce lze s úspěchem využít i odpadní lógr! Nechte se inspirovat tipy, jak využít kávová zrna i sedlinu!

1.     Osvěžovač vzduchu

Kávová zrna mohou posloužit jako pohlcovač pachů i osvěžovač, stačí je nasypat na talířek nebo do mističek a položit na stůl či linku. Tento osvěžovač vzduchu funguje skvěle i v šatníku nebo autě, pro tyto účely je vhodnější namletá káva nasypaná do bavlněného sáčku, který se uloží na dno skříně nebo pod sedačku v autě. Lze si vyrobit i kávovou infuzi zalitím 2 lžiček mleté kávy vroucí vodou do hrnku a postavit doprostřed místnosti, ve které se rozline příjemné kávové aroma a zmizí nežádoucí pachy.

Zdroj obrázku: Freepik

2.     Na vyčištění připálených hrnců

Kávová sedlina dobře poslouží i v domácnosti, především při čištění mastnoty nebo připečených skvrn z hrnců nebo sporáku. Stačí přidat suchou sedlinu k běžnému čisticímu prostředku a krouživými pohyby nečistoty odstranit, následně jen umýt teplou vodou.

Mohlo by vás zajímat:  Vyprat ložní prádlo nestačí. Kvalitní spánek plný krásných snů vám zaručí pouze důkladně vyčištěná postel

3.     Použití na zahradě

Kávový lógr výborně funguje na zahradě, stačí jím posypat cestičky mezi záhony a na úrodu už si nikdy netroufnou slimáci. Kromě toho funguje kávová sedlina jako hnojivo, obsahuje celou řadu minerálních látek, které přispívají k obohacení půdy. Zásoby sedliny z kávovaru proto přimíchávejte do kompostu, který se obohatí o draslík, dusík, vápník, hořčík nebo mangan. Půda provzdušněná lógrem je navíc propustnější a lépe propouští vodu. Směs lze přidat také k samotným rostlinám, jako jsou azalky, růže, muškáty, hortenzie nebo kapradiny, které milují kyselejší prostředí.

Zdroj: https://www.instructables.com/11-unusual-uses-for-coffee/
Přidat na Seznam.cz