Lučavce královské byly připisovány magické vlastnosti. Její reakce s kovy vědce dodnes fascinují

Lučavce královské byly připisovány magické vlastnosti. Její reakce s kovy vědce dodnes fascinují

Lučavka královská, jinak nazývaná královská voda nebo aqua regia, je směs tří dílů koncentrované kyseliny chlorovodíkové a jednoho dílu koncentrované kyseliny dusičné. Reakcí těchto dvou kyselin vzniká chlor a nitrosylchlorid. Obě tyto látky mají silný oxidační účinek a několik pozoruhodných vlastností. Například rozpouštějí zlato, platinu, palladium a další chemicky odolné kovy.

Má mnoho využití

Královské vodě byly v minulosti připisovány magické vlastnosti potřebné k výrobě zlata či stříbra. Čerstvý roztok je bezbarvý, ale rychle získává oranžový odstín. Při práci s ním je třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože je vysoce korozivní. V minulosti se lučavka královská používala v laboratořích k čištění skelných nádob od organického znečištění a kovových usazenin.

Mohlo by vás zajímat:  Správné větrání vyčistí doma vzduch a vede k lepší náladě a soustředěnosti

Dnes se královská voda používá mimo jiné k testování toho, zda je daný šperk vyrobený ze zlata, či zda jde o slitinu imitující zlato. Lučavku královskou poprvé zmiňuje už perský učenec Abú Bakr Mohammed ibn Zakarija ar-Rází, který žil na přelomu devátého a desátého století našeho letopočtu. V průběhu let se používala k nejrůznějším účelům.

Zdroj obrázku: Pixabay

Některé kovy nerozpustí

Zatímco některé cenné a odolné kovy lučavka královská bez problému rozpouští, jiné jí naopak odolávají. Je to například titan, iridium, ruthenium, rhenium, tantal, niob, hafnium, osmium a rhodium. Samotná kyselina chlorovodíková ani kyselina dusičná přitom se zlatem a dalšími kovy vůbec nereagují. Za rozpouštění mohou silné oxidační vlastnosti, kterými se snižuje koncentrace kovových iontů.

Mohlo by vás zajímat:  V mrazivých dnech příjemně zahřeje, její vůně vrátí do dětství. Objevte všechny benefity skořicové tinktury

Proces rozpouštění lze i zvrátit – zlato se dá vyloučit zpátky pomocí rtuti. Toho využil maďarský chemik George de Hevesy, který během druhé světové války rozpustil dvě zlaté medaile Nobelových cen. Chtěl zabránit tomu, aby je vzali nacisté. Po válce se do své staré laboratoře vrátil a Nobelova společnost mu z vysráženého zlata odlila nové medaile.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/royal-jelly-good-for-you
Přidat na Seznam.cz