Lednice pomáhá uchovávat potraviny dlouho čerstvé. Ne vše do ní ale patří
Nízká teplota v lednici má nepříznivý vliv na některé potraviny. Jsou takové, které kvůli tomu ztratí na hodnotě a budete je muset vyhodit dříve, než je stihnete zpracovat. Když se vrátíme z nákupu, většinu potravin schováme právě do ledničky. Nízká teplota ale nezaručí, že produkty budou čerstvé o něco déle. Některé totiž v chladu vůbec být nesmí.
Jaká zelenina by v ledničce vůbec neměla být?
Většina lidí po nákupu hodí do ledničky spoustu druhů zeleniny. Mezi takové patří rajčata, okurky nebo cukety. Tím ale ztratí jedinečnou chuť a také mohou vyblednout nebo ztratit pevnost. Brambory v lednici mohou zesládnout a do lednice nepatří ani mrkev, která může snadno uhnít. Jestli se do zeleniny navíc dostane voda, může uvadnout. Proto je dobré zeleninu neskladovat v igelitových sáčcích.
Do ledničky nepatří ani cibule nebo česnek. Co se ovoce týče, nepatří do ledničky jablka, hrušky ani citrusy, které v nízkých teplotách ztratí své aroma. Mezi citrusy, které nemají v lednici co dělat, patří pomeranče, mandarinky nebo avokádo. Může se na nich objevit jiné zbarvení, které značí poškození ovoce. Chlad zpomaluje zrání banánů, může se na nich však objevit hniloba.
Chléb v lednici ztvrdne, káva ztratí chuť i aroma
Do chladničky nepatří chléb ani jiné pečivo. Jestli ho necháte zabalený ve fólii, bude snadno plesnivět. Chléb nebo rohlíky ale můžete zamrazit, a pokud máte pečiva dostatek, můžete si z něj připravit krutony nebo ho použít do polévky. Mnoho lidí ukládá do lednice také med, který ale může krystalizovat a stane se z něj tvrdá hmota, která nepůjde vyndat z nádoby.
Pokud do lednice schováte kávu, ať se jedná o zrnka, nebo mletou, rychle absorbuje pachy z chladničky. Můžete ji tam ale nechat, pokud se nechystáte ji pít, protože skvěle působí jako absorbér zápachu. Ve spíži uchovávejte rostlinné nebo olivové oleje, které nemají rády vysoké teploty.
Zdroj: https://www.geappliances.com/ge/lifestyles/foods-you-should-not-refrigerate.htm