Kvalitní med vydrží dobrý opravdu dlouho. Je ale třeba vědět, jak ho skladovat

Kvalitní med vydrží dobrý opravdu dlouho. Je ale třeba vědět, jak ho skladovat

Med většinou nakupujeme ve velkých sklenicích, ve kterých ho také uchováváme. Je to asi nejvýhodnější varianta, navíc při správném skladování máte jistotu, že vám med vydrží opravdu dlouho. Díky svým léčivým vlastnostem je dobré ho mít po ruce. Umí zázraky, co se týče nachlazení, chřipky i dalších zdravotních komplikací.

Med se nezkazí – je to pravda?

O medu se říká, že je to tekuté zlato. Pokud se naučíte ho správně skladovat, můžete si být jisti, že se nezkazí. Skladujte ho hlavně před zimou, protože si pak můžete připravit směs, kterou pak budete užívat podle libosti. Můžete se tak zásobit velkým množstvím, protože med se nekazí. Je to ale skutečně pravda? Správným skladováním si můžete medu užívat velmi dlouho.

Mohlo by vás zajímat:  Darované rostliny v květináči budou těšit déle než řezané květiny. Tyto jsou nejoblíbenější

Jeho účinky byly známy již ve starověku. Med byl tak oblíbenou potravinou, že si ho faraoni nechávali dávat do hrobek, protože si velmi cenili jeho vlastností. Právě proto se zjistilo, že med je prakticky nesmrtelný. Zkazí se tedy med? Je to surovina, která podle všeho nepodléhá žádné zkáze. Díky peroxidu vodíku a flavonoidům se v medu vytvoří bariéra proti škůdcům, plísním a dalším faktorům, které mohou být pro med a pro lidské zdraví škodlivé.

Mohlo by vás zajímat:  Správné skladování uchová vejce čerstvá a zdravá
Zdroj obrázku: Freepik

Zkuste med fermentovat a skladovat v temnu

Fermentovaný med není vhodné konzumovat, ale můžete ho například využít do jídel. Vhodný je ale med, který krystalizuje. Není to na škodu, naopak. Znamená to, že v něm nejsou žádné chemické sloučeniny a je vyrobený zcela z přírodních surovin a bez konzervantů. Míra krystalizace závisí na tom, o jaký druh medu se jedná.

Jak skladovat med? Nejlepší budou skleněné nádoby nebo dózy. Med raději neskladujte v kovových ani plastových nádobách, protože by mohl ztratit své cenné vlastnosti. Můžete ho uchovávat při pokojové teplotě, ale pokud máte možnost, dejte ho do temné místnosti, například do sklepa.

Zdroj: https://www.sleepingbearfarms.com/raw-honey-posts/how-long-can-you-store-honey/
Přidat na Seznam.cz