Kráska z Číny ozdobí každý domov. O pileu se postará i úplný začátečník
Pilea pepřincová je oblíbená pokojová rostlina. Do Evropy se dostala z Číny ve 40. letech 20. století. Jedná se o malou rostlinu s masitými lesklými kulatými listy, které svým tvarem připomínají mince. V domácích podmínkách kvete jen zřídka. Ačkoliv se jedná o nenáročnou rostlinu, mohou ji potrápit problémy, jako je usychání a ztráta listů.
Světlo a vlhká půda
Tuto rostlinu zvládnou i méně zkušení pěstitelé. Vyžaduje slunné stanoviště s rozptýleným světlem, přímé sluneční paprsky ji mohou popálit. Má ráda propustnou půdu s dobrou drenáží, na dno květináče je dobré dát hrst keramzitu, oblázků nebo úlomků z rozbité keramiky. Květináč musí mít na dně otvory, kterými může odtékat voda, a měl by velikostí odpovídat velikosti rostliny.
Pilea má ráda vlhkou půdu, ale nesnáší přemokření, které může způsobovat hnilobu kořenů a úhyn rostliny. Stačí ji zalévat jednou až dvakrát týdně. Snese i občasné vyschnutí. Od jara do podzimu bychom ji měli každé dva týdny přihnojovat. Daří se jí při pokojové teplotě a má ráda občasné rosení vodou.

Listy mohou černat a hnědnout
Pileu si z obchodu často přinášíme jako mladou rostlinu ve tvaru půvabné růžice. Jak rostlina roste, spodní listy vadnou a opadávají a stonek dřevnatí, až začne připomínat kmen malého stromu. Je vhodné rostlině poskytnout dřevěnou nebo bambusovou podpěru. K usychání a opadávání listů může dojít při tvorbě nových, když ale zčernají nebo zhnědnou, je to signál, že je s rostlinou něco špatně.
Zčernání listů může značit, že teplota v místnosti je příliš nízká. Hnědnutí, kroucení a šedé nebo bílé skvrny znamenají, že je rostlina napadena houbovými chorobami. Nemocné listy odstraňte a samotnou rostlinu ošetřete vhodným přípravkem. Pileu mohou také napadnout svilušky, moučnice a mšice, zejména pokud ji pěstujeme v místnosti s příliš suchým vzduchem. Také v této situaci se vyplatí použít vhodný postřik proti škůdcům.
Zdroj: https://greeneryunlimited.co/blogs/plant-care/pilea-peperomioides-care
