Ladybug Leaf With Black Background

Asijské berušky nesnesou vůni citrusů, účinná je proti nim také chryzantéma

Asijské berušky nejsou pouze estetický či praktický problém v domácnosti, ale narušují celé lokální ekosystémy. Tento druh je totiž vysoce expanzivní a vytlačuje jiné druhy slunéček, které jsou pro náš kraj typické. Může tak pak docházet až k jejich vymírání.

Tento druh berušek je našemu slunéčku sedmitečnému poměrně podobný, ale odlišuje se hlavně zbarvením. Asijská beruška má spíše žlutou, oranžovou či hnědou barvu, ne typickou červenou.

Asijská beruška je agresivnější než ta naše

Na rozdíl od našeho slunéčka asijské berušky koušou. Neexistuje tak, že si je necháme lézt po ruce jako slunéčko za našich mladých let. Jejich kousnutí navíc vyvolává alergickou reakci. Ta zpravidla nebývá nějak zvlášť prudká. V místě se většinou objeví zarudnutí, svědění, občas i mírný otok. V extrémních případech se může objevit kopřivka, rýma či zánět spojivek.

Mohlo by vás zajímat:  Cigaretový zápach v bytě: pomůže dostatečné větrání a domácí pohlcovač pachů

Svou agresivitu ale tento druh nemíří pouze na člověka, nýbrž i na jiné živočichy. V případě nouze je asijská beruška schopná zabíjet jiný hmyz pro potravu či z podobných důvodů likvidovat vajíčka a larvy ostatních druhů.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak proti tomuto invazivnímu druhu bojovat u sebe doma

Základem je zakročit okamžitě, když si jejich přítomnosti všimnete. Nenechávejte to na poslední chvíli, kdy už se kolonie příliš rozšíří. Můžete proti nim využít určité typy pachů. K boji proti nim vám poslouží i podomácku vyrobené prostředky.

Mohlo by vás zajímat:  Klíšťata se nevyhýbají ani zahradám. Před nebezpečnými parazity nás ochrání samotné rostliny

Univerzální radou je, že asijské berušky nemají rády vůni citrusů. Můžete si tak vyrobit postřik nebo využít celé slupky. Pro výrobu postřiku vám bude stačit esenciální olej a voda. Tyto dvě ingredience smíchejte a nastříkejte rozprašovačem na rámy oken a dveří. Sprej ale můžete použít i v interiéru, který vám navíc krásně provoní.

Samotné citrusové slupky pak stačí umístit na vnější parapet oken. Podobně by mělo fungovat i vysazení chryzantém.

Zdroj: https://extension.unh.edu/blog/2019/10/how-can-i-get-rid-asian-ladybugs-my-house
Přidat na Seznam.cz