Asijské berušky nesnesou vůni citrusů, účinná je proti nim také chryzantéma
Asijské berušky nejsou pouze estetický či praktický problém v domácnosti, ale narušují celé lokální ekosystémy. Tento druh je totiž vysoce expanzivní a vytlačuje jiné druhy slunéček, které jsou pro náš kraj typické. Může tak pak docházet až k jejich vymírání.
Tento druh berušek je našemu slunéčku sedmitečnému poměrně podobný, ale odlišuje se hlavně zbarvením. Asijská beruška má spíše žlutou, oranžovou či hnědou barvu, ne typickou červenou.
Asijská beruška je agresivnější než ta naše
Na rozdíl od našeho slunéčka asijské berušky koušou. Neexistuje tak, že si je necháme lézt po ruce jako slunéčko za našich mladých let. Jejich kousnutí navíc vyvolává alergickou reakci. Ta zpravidla nebývá nějak zvlášť prudká. V místě se většinou objeví zarudnutí, svědění, občas i mírný otok. V extrémních případech se může objevit kopřivka, rýma či zánět spojivek.
Svou agresivitu ale tento druh nemíří pouze na člověka, nýbrž i na jiné živočichy. V případě nouze je asijská beruška schopná zabíjet jiný hmyz pro potravu či z podobných důvodů likvidovat vajíčka a larvy ostatních druhů.

Jak proti tomuto invazivnímu druhu bojovat u sebe doma
Základem je zakročit okamžitě, když si jejich přítomnosti všimnete. Nenechávejte to na poslední chvíli, kdy už se kolonie příliš rozšíří. Můžete proti nim využít určité typy pachů. K boji proti nim vám poslouží i podomácku vyrobené prostředky.
Univerzální radou je, že asijské berušky nemají rády vůni citrusů. Můžete si tak vyrobit postřik nebo využít celé slupky. Pro výrobu postřiku vám bude stačit esenciální olej a voda. Tyto dvě ingredience smíchejte a nastříkejte rozprašovačem na rámy oken a dveří. Sprej ale můžete použít i v interiéru, který vám navíc krásně provoní.
Samotné citrusové slupky pak stačí umístit na vnější parapet oken. Podobně by mělo fungovat i vysazení chryzantém.
Zdroj: https://extension.unh.edu/blog/2019/10/how-can-i-get-rid-asian-ladybugs-my-house
