Moli jsou pohromou každé kuchyně. Vyžeňte je ze svého domova jednou provždy

Kopr pomůže ochránit uskladněné potraviny před moly

V minulosti se lidé obávali zlých duchů, proto pro ochranu domova používali různé bylinky nebo amulety a závěsy. Bylinky nesloužily jen k odrazení nebezpečných sil, ale také konkrétních nepřátel, například potravinových molů. Právě proti nim se používal kopr, jehož semínka se umisťovala do špajzu. Efektivní způsob, jak se zbavit tohoto nebezpečného hmyzu, se může použít i dnes. Nadto se jedná o zcela ekologickou metodu, která nestojí takřka nic, ale zachrání zásoby za tisíce.

Aromatický kopr do jídla i do špajzu

Kopr vonný se pěstuje na zahrádkách či na kompostu a daří se mu i na rumišti. Používá se jako zelenina, koření nebo léčivka v rámci přírodní medicíny. Má opravdu široké použití, protože jej hospodyňky přidávají nejen do teplých a studených pokrmů, ale je rovněž nedílnou součástí domácích zeleninových zavařenin. Kopr se může s úspěchem používat jako repelent proti potravinovým molům, kteří se objevují v kuchyňských skříňkách nebo ve špajzu a likvidují uskladněné produkty.

Mohlo by vás zajímat:  Moli jsou pohromou každé kuchyně. Přírodní metody je vyženou nadobro pryč
single-bundle-dill-marble
Zdroj obrázku: Freepik

Zavíječ moučný jako škůdce

Připomíná malého motýlka nebo menší můru, jedná se ale o nebezpečného zavíječe moučného, drobný hmyz, který se vyskytuje zejména v sypkých potravinách, jako jsou těstoviny, rýže, mouka, koření, čaj či krupice. Pavučinky, které značí jeho přítomnost, se mohou objevit taktéž v cereáliích nebo v ořeších. Problematické je jeho rychlé množení, samičky nakladou za svůj život až pět stovek vajíček, přičemž už po jednom až dvou týdnech se larvy vrhají na uskladněné potraviny a požírají je, k tomu zanechávají v jídle výkaly.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy na dekoraci: LED páska vám rozsvítí domácnost

Koprem proti potravinovým molům

Zavíječi nikdo neřekne jinak než potravinový mol, při zjištění jeho přítomnosti je nutné rychle zasáhnout. A právě kopr může dobře posloužit, protože jeho vůně je velmi specifická a intenzivní. Stačí utrhnout několik snítek včetně květů a umístit je do otevřené zavařovací sklenice a uložit do kuchyňské skříně nebo do špajzu. Zavíječi nesnesou vůni této byliny a prostor rychle opustí. Kromě kopru ještě dobře fungují další druhy rostlin, mimo jiné levandule a vratič, z koření pak bobkové listy.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/garden-plants-that-repel-pests-naturally
Přidat na Seznam.cz