Mosquito White Mosquito Wire Mesh Net Mosquito Disease Is Carrier Malaria

Komáry odpudí vůně citronely, levandule, máty nebo rozmarýnu

Komáři jsou nedílnou součástí letních dnů a mohou znepříjemnit naše venkovní aktivity. Jejich bodnutí může být nejen nepříjemné, ale také nese riziko přenosu různých chorob. Když se snažíme ochránit sebe i své blízké před komáry, můžeme se obrátit na přírodní vůně a repelenty, které jsou účinnou a bezpečnou alternativou k chemickým repelentům.

Tyto vůně vás zachrání

Existuje několik přírodních vůní a rostlin, které mají odstrašující účinek na komáry. Jedním z nejznámějších je citronela. Citronela je přírodní esenciální olej. Má silnou vůni, která komáry odpuzuje. Můžete si zakoupit přípravky obsahující citronelový olej nebo si vyrobit vlastní repelent. Stačí smíchat citronelový olej s nosným olejem, jako je například kokosový olej, a aplikovat ho na odkryté části těla.

Mohlo by vás zajímat:  Čerstvý česnek lze sklízet i v zimě. Stačí mu zajistit živiny a ochranu před mrazem

Další přírodní vůní, kterou komáři nesnáší, je levandule, eukalyptus, máta a rozmarýn. Tyto rostliny mají příjemnou vůni pro lidi, ale komáry odstrašují. Můžete si zakoupit esenciální oleje s těmito vůněmi nebo si vyrobit vlastní repelent. Například můžete smíchat levandulový olej s vodou a nastříkat ho do vzduchu kolem sebe.

Zdroj obrázku: Freepik

Na toto pozor

Při používání přírodních vůní a repelentů je důležité si uvědomit, že jejich účinnost může být kratší než u chemických repelentů. Je proto vhodné aplikovat je častěji, zejména pokud jste v oblasti s vysokým výskytem komárů.

Mohlo by vás zajímat:  Účty na vytápění sníží hliníková fólie. Instalovaná za radiátorem pomůže udržet teplo v bytě

Kromě používání přírodních vůní a repelentů je také dobré mít na paměti několik dalších tipů pro minimalizaci kontaktu s komáry a ochranu před jejich bodnutím.

  • Omezte venkovní aktivity v době, kdy jsou komáři nejaktivnější – Často jsou aktivní brzy ráno a večer. Pokud je to možné, vyhněte se v této době pobytu venku nebo se snažte být v místech s menším výskytem komárů.
  • Používání ochranného oblečení – Zakrývání pokožky dlouhými rukávy, kalhotami a uzavřenou obuví může pomoci minimalizovat vystavení komárům.
  • Instalace sítí proti hmyzu – Pokud máte venkovní posezení nebo zahradu, zvažte instalaci sítí proti hmyzu na okna, dveře a terasy. Tímto způsobem zůstanete chráněni před komáry, aniž byste museli používat repelenty.
  • Vyhýbání se místům s vodou a vlhkostí – Komáři se rozmnožují ve vodním prostředí, proto je dobré minimalizovat jejich přítomnost ve vašem okolí. Vyprázdněte stojatou vodu z nádob, vyčistěte odvodňovací žlaby a pravidelně měňte vodu v květinových nádobách.
Zdroj: https://www.pbs.org/newshour/science/here-are-the-repellants-you-can-use-to-avoid-mosquito-bites
Přidat na Seznam.cz