Když ve svém domě ucítíte nepříjemný zápach, může tam být i životu nebezpečno. V některých případech zbývá jen jediná věc

Když ve svém domě ucítíte nepříjemný zápach, může tam být i životu nebezpečno. V některých případech zbývá jen jediná věc

Lidské smysly sice mohou v mnoha případech člověka ošálit, ale v řadě situací jsou poměrně spolehlivé. Mezi smysly, které používáme v podstatě každodenně, patří náš čich. Díky němu dokážeme vnímat vůně, které jsou příjemné, ale i takové, které jsou nepříjemné. A dokonce i ty, které jsou nebezpečné. Co nás může potkat v naší domácnosti a jak v takovém případě reagovat?

Odpadky či kanalizace

Pokud ucítíme nepříjemný zápach, který připomíná hnijící odpadky a popelnice, nebo dokonce otevřenou kanalizaci, měli bychom zavítat do naší kuchyně. Obvykle bude problém tam. Zkontrolujte, zda se někde nepovalují zbytky jídla, nebo neumyté nádobí. Problémem ale může být také nevynesený odpadkový koš. Zápach připomínající kanalizaci se může zase linout ze dřezu, přímo z odtoku.

Mohlo by vás zajímat:  Píst nebo šroub? Jak se orientovat v typech kompresorů?

Sirovodík

Pokud ucítíte zápach, který připomíná shnilá vejce, nebo zápach kterým se brání skunk, buďte na pozoru. Okamžitě vypněte všechny zdroje ohně a také elektrické spotřebiče. A otevřete okna a zápach rychle vyvětrejte. Proč? Jedná se o známku úniku plynu. Ten sám o sobě je zcela bez zápachu a daná nelibá vůně je do zemního plynu přidávána dodatečně, jako určité varování před únikem, na který upozorní právě lidský nos.

Zdroj obrázku: Freepik

Neutrální zápach

Může se stát i to, že nic zvláštního cítit nebudete, ale přesto se dostaví velmi nepříjemné pocity. Často jde o nevolnost, závratě, dušnost, ale může to být i rozmazané vidění a pocity horší koordinace. V takovém případě může být na vině vysoká koncentrace oxidu uhelnatého. V takovém případě je nezbytné místo okamžitě opustit, jelikož otrava může mít fatální následky.

Mohlo by vás zajímat:  Chléb patří mezi základní potraviny, některému je ale lepší se vyhnout

Zatuchlina

Velmi často se stává i to, že je váš domov cítit zatuchle. Vliv na to má hlavně absence větrání, v kombinaci s nadměrnou vlhkostí. V takovém případě je nutné začít důkladně větrat, změřit vlhkost a v případě potřeby také vysoušet. Nic nezkazíte ani vyvětráním koberců a dalšího bytového textilu. Pomoci od zápachu ale může i vyprání veškerého vašeho oblečení, které může zatuchlinou také nevábně vonět.

Zdroj: Life Hacks
Přidat na Seznam.cz