Každý správný houbař má svůj oblíbený způsob, jak uchovat houby na celou zimu

Houby má rád téměř každý. Jsme přeborníci v jejich sběru a každý rok jich každý doma nasuší nebo zamrazí i několik kilogramů. Milovníci lesních hub do přírody vyrazí klidně každý den na procházku, ze které si odnášejí plné košíky těchto plodů. Spoustu času ale trvá, než se doma houby očistí a zpracují.

Jak si s houbami doma jednoduše poradit

Jaké houby vlastně můžete sbírat? Nesbírejte úplně malé plody, které ještě nejsou vyvinuté. Nechte je vyrůst a zaměřte se na plody, které jsou dospělé. Bude pro vás snazší zjistit, které houby patří mezi jedovaté a které nikoliv. Ty, které jsou přezrálé, můžete nechat v lese zvířatům. Takové houby nejsou chutné a mohli by v nich být červi. Pokud si nejste jistí, jaké houby sbíráte, noste s sebou atlas hub, do kterého vždy kouknete.

Houby by se měly sbírat do proutěných košů nebo papírových sáčků. Nikdy nepoužívejte plastové pytlíky, protože pokud v nich houby budou několik hodin, mohou se stát jedovatými. Produkují nebezpečné látky, které by se neměly dostat do lidského těla.

Mohlo by vás zajímat:  Chilli příjemně okoření život. Zbaví nepříjemných problémů a dokonale prohřeje tělo
Zdroj obrázku: Freepik

Houby si můžete usušit, osmažit a zamrazit

Pokud máte na houby velkou chuť, hned po příchodu domů je očistěte a usmažte, můžete je i podusit nebo jinak zpracovat. Skvělé jsou například naložené. Můžete je nakrájet a v sušičce na ovoce usušit a nasypat do sklenic. Sušené se hodí do bramboráků nebo do omáček. Pokud máte možnost, houby očistěte již v lese, protože z nich snadno dostanete mech, listy nebo jehličí, které tak zůstane, kde má.

Houby, jako jsou hřiby nebo kozáci, by neměly být ve vodě. Pod kloboukem mají trubky, které vodu nasáknou, a pokud je následně budete smažit, voda z nich bude vytékat ve velkém množství. Pokud je budete chtít sušit, vyčistěte je do sucha, aby v nich žádná voda nezůstala. Neznámé houby nechte v lese, protože pokud si nejste jistí, co sbíráte, neměli byste riskovat zdravotní komplikace. Houby můžete uvařit ve slané vodě, nechat okapat a poté zamrazit v jednotlivých dávkách.

Zdroj: https://foragerchef.com/how-to-freeze-wild-mushrooms/
Přidat na Seznam.cz