Každý správný houbař má svůj oblíbený způsob, jak uchovat houby na celou zimu

Každý správný houbař má svůj oblíbený způsob, jak uchovat houby na celou zimu

Houby má rád téměř každý. Jsme přeborníci v jejich sběru a každý rok jich každý doma nasuší nebo zamrazí i několik kilogramů. Milovníci lesních hub do přírody vyrazí klidně každý den na procházku, ze které si odnášejí plné košíky těchto plodů. Spoustu času ale trvá, než se doma houby očistí a zpracují.

Jak si s houbami doma jednoduše poradit

Jaké houby vlastně můžete sbírat? Nesbírejte úplně malé plody, které ještě nejsou vyvinuté. Nechte je vyrůst a zaměřte se na plody, které jsou dospělé. Bude pro vás snazší zjistit, které houby patří mezi jedovaté a které nikoliv. Ty, které jsou přezrálé, můžete nechat v lese zvířatům. Takové houby nejsou chutné a mohli by v nich být červi. Pokud si nejste jistí, jaké houby sbíráte, noste s sebou atlas hub, do kterého vždy kouknete.

Mohlo by vás zajímat:  Trend zero waste pomáhá šetřit přírodu a myslí i do budoucna

Houby by se měly sbírat do proutěných košů nebo papírových sáčků. Nikdy nepoužívejte plastové pytlíky, protože pokud v nich houby budou několik hodin, mohou se stát jedovatými. Produkují nebezpečné látky, které by se neměly dostat do lidského těla.

Zdroj obrázku: Freepik

Houby si můžete usušit, osmažit a zamrazit

Pokud máte na houby velkou chuť, hned po příchodu domů je očistěte a usmažte, můžete je i podusit nebo jinak zpracovat. Skvělé jsou například naložené. Můžete je nakrájet a v sušičce na ovoce usušit a nasypat do sklenic. Sušené se hodí do bramboráků nebo do omáček. Pokud máte možnost, houby očistěte již v lese, protože z nich snadno dostanete mech, listy nebo jehličí, které tak zůstane, kde má.

Mohlo by vás zajímat:  Ne vždy je lednička nejlepší nápad. Některé potraviny ztratí chuť, strukturu, nebo dokonce zplesniví

Houby, jako jsou hřiby nebo kozáci, by neměly být ve vodě. Pod kloboukem mají trubky, které vodu nasáknou, a pokud je následně budete smažit, voda z nich bude vytékat ve velkém množství. Pokud je budete chtít sušit, vyčistěte je do sucha, aby v nich žádná voda nezůstala. Neznámé houby nechte v lese, protože pokud si nejste jistí, co sbíráte, neměli byste riskovat zdravotní komplikace. Houby můžete uvařit ve slané vodě, nechat okapat a poté zamrazit v jednotlivých dávkách.

Zdroj: https://foragerchef.com/how-to-freeze-wild-mushrooms/
Přidat na Seznam.cz