Kávovou sedlinu lidé rovnou vyhazují a vůbec netuší, o jakou cennou surovinu se připravují

Kávovou sedlinu lidé rovnou vyhazují a vůbec netuší, o jakou cennou surovinu se připravují

Milovníci turecké kávy určitě někdy přemýšleli nad tím, jak využít kávovou sedlinu, která zbyde v každém hrnku kávy. Někteří si pochutnají i na ní, ostatním ale poradíme, jak ji využít v domácnosti. Můžete ji tak sušit a sbírat a při dostatečném množství ji použít například na zahradě. Ani v domácnosti se sedlina neztratí.

Kávová sedlina funguje jako pohlcovač zápachu

Kávovou sedlinu můžete použít jako hnojivo, které bude zcela přírodní a bez chemie. Dokonale prohnojí půdu, mnohem více než kupované hnojivo z obchodu. Sedlinu můžete nechat uschnout a rozsypat ji po zahradě nebo ji můžete nasypat na kompost a nechat spojit s ostatními surovinami. Sedlina také přiláká žížaly, které umí uvolnit půdu a vyživí ji.

Sedlina skvěle pohlcuje zápach, takže ji můžete použít například v lednici. Sedlinu dejte na podšálek do ledničky a jednou za týden sedlinu vyměňte. Sedlina má tu výhodu, že zápach nepotlačí, ale opravdu ho eliminuje.

Zdroj obrázku: Freepik

Mravenci nesnesou vůni kávy

Trápí vás v domácnosti otravní mravenci nebo má váš pes blechy? I tady bude fungovat kávová sedlina. Posypte jí prostory kolem dveří nebo na zahradě, kam nechcete, aby mravenci lezli. U psí boudy ji můžete také nasypat, zkusit můžete také trochu suché sedliny vetřít psovi do kožichu. Působí i proti hlemýžďům a dokáže zabarvit hortenzie. Možná jste ani nevěděli, že funguje jako odpuzovač domácích mazlíčků, kteří venku chodí na květiny a vysazenou zeleninu.

Mohlo by vás zajímat:  Tenhle bílý prášek se doma neztratí. Nahradí prací prášek, čisticí prostředky i běžnou kosmetiku

Odstraní tuk z pánve, slouží jako skvělý odmašťovač. Sedlina je přírodní čistič, který můžete mít kdykoliv doma připravený. Do ní přidejte několik kapek mýdla a otřete pánev houbičkou. Nechte působit 2–3 minuty, aby sedlina stihla absorbovat tuk. Po odstranění tuku houbičkou opláchněte nádobí. Snadno s její pomocí odstraníte nečistoty z ucpaných trubek a odtoků. A vyrobíte s ní také „starý“ papír.

Zdroj: https://hellohomestead.com/dont-throw-out-those-used-coffee-grounds/
Přidat na Seznam.cz