Hedgehog Scientific Name Erinaceus Europaeus Close Up Wild Native European Hedgehog Facing Right Natural Garden Habitat Green Grass Lawn Horizontal Space Copy

Ježci jsou důležitými spojenci každého zahradníka. Pomohou zlikvidovat slimáky

Ježci jsou malí savci s bodlinami, které vidí většina z nás ráda. Radovat byste se ovšem neměli pouze z jejich roztomilosti, ale i z jejich schopnosti zbavovat zahradu slimáků a šneků. Právě těmito plži se totiž zmíněný noční tvor živí. Ne vždy se mu ale na vaší zahradě bude tolik líbit, aby se vracel. Jak tedy zahradu upravit tak, aby byla pro ježky co nejpříjemnější? Právě to se dozvíte v dnešním článku.

Je potřeba divoká zvířata dokrmovat?

Ježci jsou všežravci. To ale neznamená, že je pro ně každá potravina vhodná. Proto pokud chceme ježkům nějaké to krmení nabídnout, měli bychom tak učinit velmi opatrně. Ve volné přírodě se ježci živí již zmíněnými hlemýždi, housenkami, červy, brouky, malými hlodavci, ale i mršinami. V potravním řetězci tak poskytují skvělou pomoc pro zbavení se škůdců a nepořádku na zahradě.

Mohlo by vás zajímat:  Banánové hnojivo vyživí rostliny a přispěje ke snížení organického odpadu

Pokud jim chceme nějakou potravu nabídnout, můžeme ve zverimexu sáhnout po speciálním krmení pro tohoto tvora. Stejně tak je vhodné použít vlhké krmivo pro koťata s vysokým obsahem masa. V žádném případě byste ale ježkům neměli dávat chléb či mléko. Tyto suroviny pro ně můžou být fatální.

Zdroj obrázku: Freepik

Voda a úkryt na prvním místě

Daleko spíše než potravu ježkům poskytněte vodu. Ta je pro jejich blahobyt nezbytná. Vhodné je ji umístit do mělké misky a pravidelně měnit, aby nedocházelo ke kažení. Okraje by neměly převyšovat tři centimetry, aby se k nim tvorové pohodlně dostali.

Mohlo by vás zajímat:  Hnojivo z droždí vyživí rajčata a okurky a podpoří jejich růst

Ježci u vás také budou rádi přebývat, pokud jim poskytnete to správné prostředí. Nejraději se ukrývají třeba mezi listím. Když tak trošku omezíte úklid na svém pozemku, jistě si nějakou skrýš najdou.

Buďte ale opatrní. Tím, že se ježci schovávají, jim můžete snadno ublížit například při sekání trávníku. Zkuste tak nikdy nesekat pozdě odpoledne či večer, kdy jsou ježci nejaktivnější. Omezte také použití chemikálií.

Zdroj: https://www.rspca.org.uk/adviceandwelfare/wildlife/hedgehogs/garden
Přidat na Seznam.cz