Jednoduchá rada pro čištění koberců zní: Zapomeňte na drahou chemii z obchodů a použijte věci, které máte běžně v kuchyni

Jednoduchá rada pro čištění koberců zní: Zapomeňte na drahou chemii z obchodů a použijte věci, které máte běžně v kuchyni

Koberec je poměrně populární podlahovou krytinou. Kladů má více než dost. Je cenově dostupný, snadno se pokládá, nabízí se v celé řadě designů a základní údržba je snadná. Má ale i své nevýhody. Pokud ho omylem polijeme či jinak znečistíme, je třeba vědět, jak skvrnu odstranit. Sáhnout po drahé chemii z obchodů ale nemusíme. Toto pomůže lépe.

Jedlá soda

Tu nejčastěji používáme jako první pomoc při pálení žáhy, jako levný změkčovač vody, či jako pomocníka při pečení. S jedlou sodou ale můžeme i čistit, tedy lépe řečeno osvěžit koberce a navrátit mu jeho výraznější vzhled. Stačí ho známým práškem posypat a nechat ho pár hodin působit. Potom ho vysajte a koberec bude jako nový.

Mohlo by vás zajímat:  Semiš je krásný a oblíbený, vyžaduje ale pravidelnou péči. Není na ní ovšem nic těžkého

Ocet

Používá se hlavně na vaření, na okyselení jídel. Své uplatnění ale najde i při čištění koberce. Stačí čtvrt litru octa, půl litru vody a čtyři lžičky soli. Vše smíchejte dohromady a máte potřebnou čistící směs. Tou lze buď lokálně čistit větší nečistoty, nebo ji můžete pomocí rozprašovače nastříkat na koberec, pro jeho obnovení, tak jako v předchozím případě.

Saponát

Běžně s ním umýváme nádobí, ale málokoho napadne použít ho i na textilie. Přitom pomáhá jak s mastnotou, tak i běžnými skvrnami. Stačí trocha saponátu s vodou a můžete se pustit do lokálního čištění skvrn na koberci. Zvýšit sílu tohoto čističe jde také tím, že k němu přidáte trochu již zmíněné jedlé sody.

Mohlo by vás zajímat:  Po bodnutí sršněm je důležité místo správně ošetřit
Zdroj obrázku: Freepik

Bramborový škrob

Nejenom na zahuštění jídel, ale také na vyčištění koberce. Vezměte šálek bramborového škrobu a přidejte k němu mýdlo. Pro osvěžené koberce strouhané tuhé, pro čištění lokálních skvrn to tekuté. V prvním případě koberec posypte a nechte působit, v tom druhém pomocí houbičky šetrně a efektivně odstraníte lokální skvrny.

Sůl

Ta může přijít vhod jako první pomoc při polití koberce. V takovém případě místo hned posypte kuchyňskou solí. Díky svým vlastnostem tekutinu nasákne a tím zamezí přílišnému znečištění. Odstranění skvrny od tekutiny tak bude o poznání jednodušší.

Zdroj: Life Hacks
Přidat na Seznam.cz