Bílému prádlu vrátí zářivost citron, mléko nebo acylpyrin

Bílému prádlu vrátí zářivost citron, mléko nebo acylpyrin

Bílá je barvou elegantní a symbolem čistoty. Hodí se kombinovat s jakoukoliv jinou. Dobře vypadá bílá košile, halenka či tričko k džínům. Krásné jsou na léto bílé rozevláté šaty. Jenže s bílou barvou se to při praní má tak, že časem zešedne. Jak docílit toho, aby bílé oblečení bylo opět zářivě čisté?

Bělit prádlo lze pomocí citronu

Představte si bílé tričko či halenku s nevzhlednými žlutými mapami v oblasti podpaží. Vyčistíte je tak, že vezmete hrnec a do něho dáte nakrájený čerstvý citron, který zalijete vodou. Necháte chvíli působit, aspoň tak deset minut, a pak do vody vložíte oblečení, které potřebujete vybělit.

Ve vodě ho nechte hodinu odmočit a pak ho vyperte běžným způsobem v automatické pračce. Do praní k pracímu prášku lze přidat i citronovou šťávu, která bude účinkovat ještě během praní. Bělicí účinek mají také sluneční paprsky. S jejich pomocí bělili prádlo už naši předkové. Vyzkoušejte jejich metodu a své prádlo nechte uschnout na slunci.

Zdroj obrázku: Freepik

Mléko jako bělidlo

I když se bělicí prostředky dají běžně koupit v drogerii, není nadto využít to, co máme doma. Co říkáte třeba mléku? Víte, že i ono má bělicí účinek? Nalijete ho do prostorného kastrolu a vložíte prádlo, které potřebujete vyčistit. Je dobré ho máčet přes noc, aby mléko mohlo projevit své schopnosti. Pak prádlo vyperete jako obvykle.

Mohlo by vás zajímat:  Mrazák udrží potraviny dlouho čerstvé, na určitou dobu spotřeby je ale dobré pamatovat

Acylpyrin a ocet jako bělidlo

Acylpyrin je vlastně kyselina acetylsalicylová. Když rozpustíte několik tablet acylpyrinu ve vodě a namočíte do ní prádlo, mělo by se také vybělit. Opět je třeba ponechat oblečení v roztoku delší dobu. A pak vyprat a hlavně dobře vymáchat.

Bělicí účinek má též ocet, který se v domácnosti používá nejen při vaření, ale také při úklidu. Kromě toho ho lze nalít přímo na skvrnu na oblečení od potu, kterou by měl odstranit. Je třeba to udělat před samotným praním, aby měl ocet možnost působit. Když ocet přidáte k praní místo aviváže, prádlo změkčí.

Zdroj: https://www.realsimple.com/home-organizing/cleaning/laundry/bleach-alternative
Přidat na Seznam.cz