Zapnout nestačí. O radiátory je nutné pečovat po celou zimu, k vytápění pomůže i fén

Zapnout nestačí. O radiátory je nutné pečovat po celou zimu, k vytápění pomůže i fén

Stále rostoucí ceny energií a inflace atakující rekordní čísla nutí k zamyšlení nad úsporami v domácnosti. Vytápění tvoří zásadní položku, u které je nutná opatrnost, protože může ukrojit z rodinného rozpočtu velkou částku. Kromě správně nastaveného termostatu nebo odvzdušnění úspory přinese i obyčejný fén. Jak souvisí fén na vlasy s radiátory? Budete překvapení efektivitou tohoto řešení!

Snížení teploty i revize

Jak nezaplatit za topení v této sezóně více, než na co stačí účet v bance? První, co každého napadne, je snížit teplotu v místnosti. Podle odborníků totiž snížení teploty o stupeň ušetří ročně až 6 procent energie. S každým stupínkem tak lze překonat letošní zimní měsíce snadněji. Kromě toho se doporučuje topný systém před zahájením vytápění zkontrolovat, aby nedocházelo ke zbytečným únikům. Nadto se doporučuje pomocí hasáku nebo imbusového klíče, záleží na typu radiátoru, dotáhnout ventily a samozřejmě odvzdušnit radiátory, aby vytápěly na sto procent.

Mohlo by vás zajímat:  Zdánlivě bezpečné předměty se mohou proměnit ve smrtící hrozbu. Tyhle věci do dětských rukou rozhodně nepatří!
Zdroj obrázku: Freepik

Čistota zamezí plýtvání

Jak neprotopit majlant? V letošním roce řeší tuto otázku většina tuzemských domácností, nehledě na to, zda vytápějí elektřinou, plynem, nebo je jim dodáváno teplo z místní teplárny. Ceny všech komodit letí vzhůru, proto se vyplatí vyzkoušet veškeré tipy, které zmiňují odborníci. Mezi častými radami je očista radiátorů od špíny a nánosů prachu. Špinavé radiátory totiž znesnadňují proudění teplého vzduchu a neúměrně zvyšují náklady na vytápění, podle odborníků až o 25 procent.

Každotýdenní vysávání radiátorů

A jakým způsobem při čištění radiátorů nebo tepelných těles postupovat? Topení se musí vypnout a následně se použije zmiňovaný fén, kterým se vyfoukají nečistoty ze žeber nebo z průduchů. Můžete zároveň pustit i vysavač a nečistoty, které vylétávají, rovnou zlikvidovat. Žebra se následně mohou dočistit pomocí speciálního kartáče. Čištění radiátorů se musí udělat nejen před zimou, ale optimálně každý týden, aby radiátory fungovaly bezchybně.

Zdroj: https://www.nytimes.com/wirecutter/guides/how-to-clean-your-radiators/
Přidat na Seznam.cz