Water Splashes Washing Machine Drum

Aby oblečení po vyprání vždy příjemně vonělo: Pomůže vyčištění pračky i správné sušení

Jak to, že sousedce prádlo vždy tak krásně voní, zatímco vaše prádlo po vytažení z bubnu pračky zapáchá? Čisté prádlo nevoní z několika důvodů. Někdy je na vině špatný způsob praní, jindy zanesená pračka. V některých případech dochází k zatuchání až při pověšení prádla, sušení v interiérech může vést k tomu, že textilie takzvaně načichnou výpary z kuchyně nebo vlhkostí z koupelny. Jak prát, aby prádlo bylo vždy příjemně voňavé a čisťounké?

Pračka se musí čistit

„Vždyť pere, nemusí se mýt.“ Tento názor je častý, ale zcela mylný. Je pravda, že základní funkcí pračky je praní prádla, neznamená to ale čištění samotného spotřebiče. Naopak, zanáší se zbytky nečistot a pracích prostředků, za bubnem se zachytává plak z kalné vody, mohou se ucpat filtry i odtoková hadice špínou, vlasy a dalšími nečistotami. Pračka by se měla jednou měsíčně dokonale vymýt, zapomenout se nesmí na gumové těsnění kolem dvířek a vyčištění filtru. Po praní se musí nechat zařízení větrat.

Mohlo by vás zajímat:  Plíseň vážně ohrožuje naše zdraví. Ze zdí ji odstraní pouze razantní zásah
Zdroj obrázku: Freepik

Dezinfekce proti plísním a bakteriím

Jednou za čas by se měla pračka nechat vyprat na prázdno na program s nejvyšší možnou teplotou, přičemž jako dezinfekce se může použít směs běžného octa spolu s jedlou sodou. Tímto způsobem se vyčistí buben od plísní a možných bakterií. Při praní se doporučuje plnit buben do tří čtvrtin, aby se prádlo dokonale vypralo a při máchání se zbavilo reziduí nečistot a pracího prášku. Namísto aviváže se pak může použít vonná sůl vyrobená ze sklenice soli, do které se nakape asi 30 kapek esenciálního oleje, a směs se dokonale promíchá.

Mohlo by vás zajímat:  Nejčastější příčina požárů v domácnostech je známa, přesto jí lidé nedbají

Vůně i čerstvý vzduch

Domácí vonná sůl se přidává do přihrádky pro praní, postačuje použít jednu až dvě lžíce přípravku. Esenciální olej se může též použít napřímo, přesto ještě nemusí prádlo dobře vonět. Mokré prádlo se totiž musí rovněž správně usušit. Nevhodné je sušit prádlo v interiérech v blízkosti kuchyně, spíže nebo koupelny či toalety. Naopak pomůže sušení na balkoně či terase, případně v místnosti, kde je přístup čistého vzduchu. V současné době existují různé druhy sušáků, které nezabírají místo, přitom umožní sušit velké množství prádla najednou.

Zdroj: https://www.realsimple.com/how-to-make-laundry-smell-good-7550127
Přidat na Seznam.cz