Jedni raději město, druzí naopak vesnici. Co je ve skutečnosti lepší pro bydlení
Otázka, nad kterou se zamýšlí velká skupina lidí, a to bez rozdílu pohlaví, věku, či národnosti. Tak se pojďme trochu blíže podívat, v čem jsou výhody i nevýhody bydlení v obou lokalitách.
Definice obou lokalit
Pro prvotní porovnání si definujme, co je venkov a co město. Venkovská lokalita jsou obce, kde sice je obecní úřad, škola, prodejna potravin, či smíšeného zboží, ale tím to končí. Ještě nesmím zapomenout na hospodu. Možná nějaké malé provozovny služeb. A určitě zemědělci. Ti k venkovu patří zcela neodmyslitelně. Naproti tomu město je podstatně větší aglomerace jak rozlohou, počtem obyvatel, tak úřadů, škol, výčtem služeb, popř. průmyslu a v těch velkých městech i MHD.
Hlavní výhody vesnice
A teď trochu porovnání obou lokalit. Zastánci bydlení na vesnici zcela jistě použijí argument, na vesnici je přeci klid. Máme blízko do lesa, do přírody, a co potřebujeme, a nemáme v místě, pro to si zajedeme do města. Jejich argumenty jsou zcela jistě správné, až na ten nejdůležitější – klid. Uvedu příklad: vesnice cca 250 obyvatel, 100 č.p. jedna silnice, a dle umístěného radaru, roční průjezd více jak 250.000!!!! vozidel. Když pominu čas mezi 23. a 5.h, tak mi vychází, že každou minutu a půl projede 1 auto. Můžeme ještě mluvit o klidu?
Hlavní výhody města
Zastánci bydlení ve městě uvedou, že mají vše po ruce. Škola pro děti, úřady, pro hodně z nich je to i zaměstnání v místě, všechny služby, kultura, sport, zdravotnictví apod. s uvedeným výčtem nejde nesouhlasit. Oproti bydlení na vesnici je tady větší anonymita. Dále jsou v každém městě zóny odpočinku a klidu, které jsou většinou plné lidí, kteří touží uniknout z každodenního shonu velkoměsta, a tak je zde obzvlášť za pěkného počasí jako na Václaváku.
Co říci závěrem? Každý hledá to, co je jeho srdci a představám blízké. Pro někoho je to otázka priorit, a ty jak víme, se během lidského života mění. Mladí, dále rodiny s dětmi mohou volit život ve městě čistě z praktických důvodů, po čase, anebo když se děti osamostatní, zatouží po klidu a hledají místo, kde ho mohou naleznout. A tak se koloběh života otáčí stále dokola, tak jak je to i v přírodě samé.