house-model-with-real-estate-agent-customer-discussing-contract-buy-house

Ceny nemovitostí rostou. Jak toho využít a dům prodat co nejvýhodněji?

Aktuální data jasně ukazují, že ceny nemovitostí i nadále stoupají. V tuzemsku o průměrných 14 procent. Čím horší je to zpráva pro zájemce o bydlení, tím lepší je to informace pro toho, kdo nemovitost prodává. I ten ale musí ze současného trendu správně vytěžit. Jak? Zjistěte, jak prodat dům, co nejvýhodněji.

Správný odhad

Střílet ceny od boku není úplně vhodná taktika. Buď se vám stane, že prodáte nemovitost pod cenou, nebo budete čekat dlouhé měsíce na to, než se vám někdo ozve. Do výsledné ceny vstupuje celá řada faktorů, které odhad nemovitostí ovlivní. Od velikosti a stáří nemovitosti, přes její lokalitu, až například po dispozice nebo budoucí možnosti využití. Správné nastavení ceny může být pro laika značně obtížné, proto je vhodné mít k dispozici profesionální odhad, který nabídne první číslo, od kterého se následně odrazit.

Mohlo by vás zajímat:  Co vám může překazit změnu dodavatele energií

Vhodné úpravy

Prodávat neuklizený, nebo také nevybavený dům, je velká chyba. Nemovitost by měla zaujmout – konkurence na inzertních portálech je velká a první dojem mnohdy rozhoduje. Pokud je nemovitost vybavena, je základem dokonalý úklid, aby se vše jenom blýskalo. V případě již prázdné nemovitosti pomůže takzvaný home staging. Úprava interiéru tak, aby vypadal že se v něm bydlí. Odhad ceny nemovitosti to může zajímavě zvýšit. Sladěný nábytek, doplňky, dokonalé využití prostoru. To vše umí zaujmout a klidně navýšit cenu i o 15 procent oproti nafocenému prázdnu.

Souboj kupujících

Mnoho lidí si myslí, že nejlepším postupem při prodeji je nadsadit cenu a tu postupně snižovat. Opak je však pravdou. Takový inzerát na internetu visí dlouho a budí dojem drahoty i toho, že s nemovitostí není něco v pořádku. Postup, který funguje, je naopak zcela opačný. Odhad nemovitostí online, záměrně nastavená nižší cena a poté individuální komunikace se zájemci v tom duchu, kdo dá více. Něco na způsob aukčního prodeje, který je zajímavý způsob, jak v případě více zájemců z prodeje vytěžit úplné maximum.

Mohlo by vás zajímat:  V lednici má vše své místo. Špatné skladování může skončit dokonce otravou

Bezproblémový průběh

Prodávaná nemovitost by samozřejmě neměla mít žádné vady, které by prodej zbytečně brzdily a mohly by způsobit i to, že kupující bude tlačit na slevu a získaná suma bude nižší, než byl odhad ceny bytu či domu. Jenom nemovitost, která nemá žádné právní vady je předurčena k rychlému, a tedy i výhodnému prodeji. Ten může podpořit i fakt, že si prodávající vybere z těch zájemců, kteří nebudou řešit financování a jsou schopni složit peníze v podstatě obratem. Neschválená hypotéka jiných zájemců totiž vrací celý prodej na jeho začátek.

Mohlo by vás zajímat:  Nejlepší a nejprodávanější pračky 2023

Okamžitý prodej

Některé realitní kanceláře dnes nabízejí i služby okamžitého odkupu konkrétní nemovitosti. Pro prodávajícího to přináší velké výhody. Peníze dostane v podstatě hned, bez ohledu na to, za jak dlouho se nemovitost prodá. Pravdou sice je, že taková cena může být nižší než odhad ceny domu nebo odhad ceny pozemku, ale vzhledem k úspoře času, nervů a stresu nemusí být taková nabídka na škodu.

Přidat na Seznam.cz