Maxresdefault

Jak si vyrobit květináče v pohodlí domova

Plastové lahve a jejich využití – přemýšleli jste někdy nad tím, že byste z nich vytvořili malé květináče, do kterých zasadíte byliny a některé druhy zeleniny? Nejlepší jsou velké plastové lahve o objemu pěti litrů, do kterých se bylinky nebo rajčata budou vejít. 

Jak si vytvořit domácí zahrádku na balkoně

Na balkoně si můžete založit vlastní zahrádku plnou bylinek nebo malé zeleniny. Nemusíte si kupovat drahé květináče, skvěle poslouží právě plastové lahve. Na balkoně nebo okenním parapetu dobře poroste bazalka nebo malé okurky. Zkusit můžete také papriku nebo trpasličí rajčata. 

Mohlo by vás zajímat:  Mastné skvrny na venkovní dlažbě vypadají nezničitelně, ne však s těmito triky

Menší lahve o objemu 1,5-2 litry by se daly použit na sazenice, ale nedoporučuje se to, protože je poté obtížné vytáhnout z lahve kořenovou kouli sazenic, aniž by se rozpadla. Ale pokud jiné lahve neseženete, můžete to zkusit i z nich. Problémem může být také nedostatek místa pro růst rostlin. 

Zdroj obrázku: Youtube.com

Výroba je snadná a hravě ji zvládnete

Jak si květináče vyrobit? Stačí sehnat několik velkých plastových lahví, můžete poprosit o sběr také své přátelé a známé. Nejdříve lahve umyjte a také je zbavte štítků. Nůžkami poté odstřihněte vršek lahve. Můžete je zrecyklovat nebo použít jako protimrazový kryt. Víčka můžete sbírat a věnovat je charitativní nadaci nebo je využít jiným způsobem. 

Mohlo by vás zajímat:  Prášek do pečiva se skvěle hodí k boji proti škůdcům, plísním i skvrnám

Velkým hřebíkem, který ohřejte v plamenu plynového sporáku, udělejte otvory na dně lahve. Nemělo by to být těžké, ale buďte opatrní. Takový květináč:

  • vydrží několik sezon
  • velmi dobře se umývají
  • nepraskají 
  • nemění barvu

Rostlinám by ani nemělo vadit, že jsou květináče průhledné. Nevýhodou může být, že bude obtížné odstranit kořenový bal, který se většinou vždy rozpadne. Proto je nejlepší do plastových lahvi zasazovat byliny, které již není nutné přesazovat. Jestli se rozhodnete vypěstovat bazalku, místo ní poté můžete připravit řeřichu a až poté vyhodit půdu s kořeny na kompost. Květináče se snadno umývají a jsou připravené na další výsadbu.

Mohlo by vás zajímat:  Plasty globálně zatěžují planetu. Každý přitom může jejich spotřebu zásadně snížit
Zdroj obrázku: Youtube.com

Květináče si vyrobíte i z jiných materiálů

V posledních letech jsou hitem květináče z palet. Jestli vám tedy zbyla paleta například ze stavby, můžete ji snadno použít jako květináč. Na zahradě stačí paletu pouze nalakovat, a můžete do ní vkládat květiny a další rostliny. Další možností je vyrobit si květináče z betonu, cementu nebo dalších surovin. 

Přidat na Seznam.cz