Holiday House 3322326 1280

Jak ošetřovat terasu z dřevopolastového kompozitu

Dřevoplastový kompozit (označovaný jako WPC – wood-polymer composite) je poměrně nový materiál, který byl původně vyvinut ve Spojených státech jako reakce na nedostatek masivního dřeva. Tento pokročilý materiál, jež pocitově připomíná dřevo, se využívá pro výrobu obkladových a terasových systémů či drobného exteriérového (zahradního) vybavení všude tam, kde se uplatňuje masiv zvláště pro jeho snadnou opracovatelnost a velmi nízké náklady na údržbu. Asi nejčastěji se aplikuje jako vhodný povrch terasových systémů (tzv. decking). Jeho údržba je poměrně jednoduchá, vyžaduje však konkrétní kroky, které zajistí, že bude sloužit dlouhodobě v plné funkčnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Ochrana zahrady před hraboši začíná včasnou prevencí

Co je dřevoplast

Dřevoplastový kompozit je směsí termoplastové matrice (tedy polymeru tvárného za tepla) a aglomerovaného dřeva (nejčastěji se jedná o vlákna nebo piliny, či dřevitou moučku). Spojení těchto dvou složek se promítá do unikátních vlastností materiálu, které jsou dále podporovány především přísadami, jež ovlivňují zejména polymerní matrici. Materiál je tak UV-stabilní a stálobarevný a nevyžaduje ošetřování nátěry či jinými prostředky. Je možné jej vystavovat nepříznivému počasí (vysokým teplotám, vlhkosti, mrazu) a bude si zachovávat rozměry i vzhled. Jeho údržba pak spočívá v obdobných přístupech, jaké vyžaduje plastový nábytek, jelikož žádaný dřevěný vzhled je zajištěn plnivem pevně uzavřeným v matrici.

Mohlo by vás zajímat:  Námraza a vrstva sněhu trápí majitele zahrad rok co rok. Nejlepším prostředkem překvapivě není sůl
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Údržba dřevoplastové terasy

Instalovaná dřevoplastová terasa vyžaduje v podstatě pouze odstraňování nečistot, a to buď vodou nebo vodou se saponátem. Pro účinné odstranění větších nánosů aplikujte tlakový vodní čistič, který se dostane i do záhybů (terasa má obvykle povrch upravený zdrsňujícími protiskluznými prvky). Na rozdíl od masivního dřeva není nutné povrch brousit (používáním se nevytváří otřepy ani nedochází k jeho sešlapávání), pokud se nepoškodí žárem nebo mechanicky (řezem). V takovém případě stačí povrch pouze jemně začistit.

Přidat na Seznam.cz