stucco-500750_1280

Interiérové i fasádní štuky – z čeho můžete vybírat

Štuk je velmi dekorativní povrchovou úpravou pro interiéry i exteriéry, jejímž prostřednictvím můžete dosáhnout velmi pěkného a odolného vzhledu se zajímavými vzory a netradiční texturou. V současné době je možné pořídit a svépomocí aplikovat různé druhy štuků, které vychází z tradičních receptur a zároveň implementují moderní technologie, takže výsledný efekt je nejen estetický, ale také zajišťuje vhodné interiérové mikroklima či životnost fasády. Prostřednictvím štukových směsí můžete vašemu domovu dodat specifický industriální design, který se velmi dobře kombinuje s moderními dekoracemi.

Jaký štuk vybrat

Specifikem štuku je jeho textura, kterou vytváří jemnozrnný písek, jež je uzavřen v jemné matrici z hydraulického pojiva. Jeho výhodou je pak možnost výběru různé barevnosti, která mu dodává nevšední vhled. Pokud se rozhodnete pro barvený štuk, dávejte ovšem pozor na odstín – velmi intenzivní barvy jsou sice krásné, ale většina dekorativních štuků se pokrývá voděodolnou vrstvou a velmi těžko se přemalovává. V současné době si můžete pořídit různé druhy štuků, které mají své speciální vlastnosti, a také vzhled či použitelnost (interiér, vlhký interiér, exteriér).

Mohlo by vás zajímat:  Festival architektury 2020
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Benátský štuk

Tato tradiční a poměrně drahá povrchová úprava se využívá především v interiérech. Její obliba spočívá především v lesklém povrchu, který je dán plnivem (drcený mramor). Nanášení i složení pochází z původní receptury, jež je známá již desítky století a aktuálně se pro prodloužení životnosti vylepšuje polymerními přísadami.

Marocký štuk

Marocký štuk je obdobou štuku benátského, jako kamenivo se však používá směsi a složení matrice je vylepšeno voděodolnými přísadami, které umožňují jeho aplikaci také do vlhkých interiérů (koupelny, kuchyně). Marocký štuk poskytuje velmi pěknou plastickou texturu a industriální vzhled, je-li správně nanesen.

Betonové štuky

Štuky s cementovou matricí jsou řešeny jako imitace prvních dvou uvedených, snadno se probarvují a jsou cenově dostupnější. Jejich výhodou je možnost použití do interiéru i exteriéru.

Přidat na Seznam.cz