Kocka

I domácí kočky milují běhání po venku, kde se v nich znovu probudí malá šelma

Pokud žijete na venkově, tak jistě chodí vaše kočka kolem zahrady nebo na zahradu se vyvětrat. Jestliže žijete v bytě uprostřed města, tak není příliš vhodné kočku ven pouštět. Co říkají odborníci na to, zda se mají domácí kočky vydávat do okolí?

Chcete si pořídit kočku a přemýšlíte, zda bude žít pouze ve vaší domácnosti, nebo ji taky budete pouštět na zahradu i mimo vaše oplocené teritorium? Každá odpověď je správná a každá má své klady i zápory. Podívejte se na názory odborníků.

Zdroj obrázku: Pixabay

Vědci došli k zajímavému výsledku

Podle vědců a jejich studie bylo prokázáno, že kočky žijící venku jsou poměrně dobří predátoři. Například v Polsku každoročně kočky zabíjí při svém lovu až 631 milionů menších savců. V jejich hledáčku jsou často také ptáci, kterých ročně kočky uloví až 144 milionů.

Mohlo by vás zajímat:  Některá zařízení berou energii, i když jsou vypnutá. Účet za elektřinu tak může nepříjemně překvapit

Díky těmto výsledkům je zřetelné, že kočka žijící převážně venku má mnoho pudů lovce, které jsou hluboko v jejích genech stále zakořeněné. Tyto vlastnosti má i kočka, která má možnost se vrátit domů ke své plné misce jídla i pití. Proto je jisté, že kočka neloví převážně kvůli hladu, ale kvůli potřebě ulovit kořist.

Zdroj obrázku: Pixabay

Čemu se vyhnout?

Pokud kočku chcete pouštět ven, je nutné nastavit si nějaká pravidla a kočku dobře vychovat. První týdny ji pouštějte pouze po zahradě, dívejte se, s jakým zájmem své nové teritorium ohlíží. Pokud je vystrašená nebo bojácná, je nutné být kočce stále nablízku. Jestliže ale kočka se zvědavostí vykračuje stále dál přes každou další hranici, s největší pravděpodobností se životu venku brzy naučí. Pozor si však dávejte na blízké silnice nebo jiné komunikace, ty jsou často místem smrtelného úrazu.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí bělidla můžeme smíchat pro maximální účinek

Ještě před vypuštěním kočky ven se zaměřte také na očkování. Váš veterinář vám jistě poradí, které očkovací vakcíny je vhodné zvolit pro venkovní prostředí. Nemělo by chybět řádné odčervení, možná také očkování proti vzteklině.

Jako poslední sundejte kočce obojek s rolničkou. Pokud se má kočka totiž pohybovat venku, nesmí být slyšet. Jedině tak získá svou vlastní důvěru a pocit predátora, o kterém nikdo neví, pokud to kočka sama nechce.

Zdroj: https://www.petfinder.com/cats/cat-care/6-indoor-outdoor-cat-myths/
Přidat na Seznam.cz