Opadané listí je prospěšné pro zahradu i pro tvory, kteří v ní žijí
Ačkoli sebou podzim přináší myšlenku toho, že práce na zahradě již končí, není tomu úplně tak. Ještě nás totiž čeká vypořádání se s opadaným listím. Na tuto činnost se ale obzvláště v posledních letech začínají názory různit. Měli byste tedy listí shrabávat či ne? To a ještě více se dozvíte v dnešním článku.
V čem se skrývá kouzlo spadaného listí
Opadávání listů na podzim je běžná věc a patří ke správnému koloběhu života v přírodě. I to je jeden z důvodů, proč jsou někteří zahradníci toho názoru, že by se tak mělo listí nechávat. Samotné spadané listí totiž působí jako určitá ochranná vrstva půdy v chladných měsících. Půda pak nechladne tak rychle a nepromrzává. Zároveň listí udržuje v půdě správnou úroveň vlhkosti.
Listí také svědčí ostatním živočichům. Slouží jako potrava pro žížaly a poskytuje úkryt ježkům. Právě z toho důvodu je spadané listí v přírodě vskutku potřeba. Při rozkladu pak slouží jako hnojivo pro rostliny.
Proč by se naopak mělo listí shrabávat
I možnost shrabání listí má několik argumentů. Mluví za ni například to, že nahromaděné listí může zadržovat vlhkost a tudíž poskytovat ideální podmínky pro vznik plísně a dalších nepříjemností. Právě z tohoto důvodu by se mělo shrabávat listí, které je napadané na travnatých plochách a naopak nechávat by se mělo na květinových loukách či záhoncích.
Další nepříjemností popadaného listí může být i to, že je to líheň pro komáry. V tomto případě si musíte rozmyslet, zda vás tento fakt obtěžuje či ne. Pokud se listí vyskytuje v okolí vašeho obydlí, je dobré ho shrabat, aby vás komáři nevzali útokem.
Také je důležité vědět, co pod listím je. Pokud pod ním jsou umístěny stále zelené rostliny, určitě ho shrabte. Nahromaděný nepořádek totiž zamezuje přístupu těchto rostlin ke světlu a nedařilo by se jim tak, jak má. Při shrabávání ale dávejte pozor jak na rostliny, tak právě na zmíněné ježky.
Zdroj: https://www.almanac.com/more-ways-use-fall-leaves-garden