White Radiator Appartment

Přetápění zvyšuje účty za energie a škodí našemu zdraví

Teploty už jsou typicky podzimní a proto v mnoha domech a bytech už radiátory topí. Před začátkem topné sezóny však stojí za to zjistit, jaká by měla být optimální teplota mezi našimi čtyřmi stěnami. Odborníci poukazují na to, že lidé mají tendenci přehřívat byty, což ovlivňuje nejen naše účty, ale i zdraví.

Začátek topné sezóny

Topná sezóna se uvádí jako období, ve kterém povětrnostní podmínky vyžadují neustálou dávku tepla. Není uvedeno žádné konkrétní datum, které by naznačovalo, kdy musí bát radiátory v našich apartmánech teplé. Hodně závisí na venkovních teplotách. Většinou však toto období přichází na přelomu září a října.

Mohlo by vás zajímat:  Čištění digestoře usnadní olej nebo ocet

Je třeba ozřejmit si pojem pokojová teplota. Pokojová teplota se obvykle chápe jako rozsah teplot vzduchu preferovaných většinou lidí v dané místnosti. Při takové teplotě se cítí pohodlně, oblečeni v typickém domácím oblečení. Optimální teplota v místnosti pro každou osobu však bude znamenat něco jiného. To je ovlivněno takovými faktory, jako jsou věk, pohlaví, typ práce, místo bydliště.

man-turning-off-radiator-during-energy-crisis
Zdroj obrázku: Freepik

Ideální teplota

Světová zdravotnická organizace uvádí, že teplota v místnosti pro zdravé a dobře oblečené lidi by měla být minimálně 18 stupňů. Zároveň je třeba poznamenat, že pobyt v místnosti, kde teplota osciluje v rozmezí 18–24 stupňů, není spojena s ohrozením zdraví. Důležitá je také správná vlhkost vzduchu. Optimální vlhkost vzduchu v místnosti by měla být od 40 do 60 procent.

Mohlo by vás zajímat:  Vychytralé krysy se mohou nenápadně zabydlet v celém domě. Nemilosrdně s nimi zatočte

Příliš nízká i vysoká teplota v místnostech negativně ovlivňuje naše zdraví. Účinky příliš vysoké tepoty v domě nebo bytě zahrnují letargii, bolesti hlavy, podrážděnost, problémy se spánkem, zhoršení koncentrace, poruchy tlaku, větší náchylnost k infekcím, suchý kašel, svědění kůže, pálení očí a chronické problémy se sinusy. Pokud je teplota v místnosti příliš vysoká a vzduch je suchý příznaky alergie na prach a roztoče se zintenzivňují.

Zdroj: https://www.theccc.org.uk/wp-content/uploads/2022/07/Risks-to-health-wellbeing-and-productivity-from-overheating-in-buildings.pdf
Přidat na Seznam.cz