Shower 1502736 1920

Hlavice sprchy může krom vodního kamene obsahovat i bakterie, k vyčištění pomohou věci z kuchyně

Udivuje vás, proč odstraňovat nečistoty z hlavice od sprchy? Když je sprcha každý den propláchnutá vodou při koupání? Bude to potřeba více, než si myslíte. Během dne se uvnitř hlavice, ale i kolem gumových otvorů množí velké množství organismů, proto bude potřeba jednou za čas hlavici vyčistit. A to nejen od bakterií, ale i od vodního kamene. Máte rádi osvěžující sprchu po návratu z práce? Která vás probere a opět “nastartuje”? Potom tedy doporučujeme občas hlavici vyčistit, ať je vaše osvěžující koupel bez bakterií.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Bakterie v hlavici

Bakterie u zdravého jedince nejsou nikterak závažně škodlivá, ale například lidé se sníženou imunitou, například pro pacienty s cystickou fybrźou, rakovinou či s AIDS, mohou být bakterie obsažené v hlavici ohrožující. Vyplývá to z jedné studie akademických věd provedené v Coloradě. Výzkum odhalil, že 45 z 50 hlavic obsahují mnoho bakterií, především bakterie rodu Mycobacterium, takzvané netuberkulózní mykobakterie – NTM. Tyto bakterie byly obsažené především ve sprchách vyrobené z plastového materiálu. Po dezinfekci celé hlavice, se bakterie rády vrací, proto bude důležité tomuto místu věnovat větší pozornost, především kvůli lidem se sníženou imunitou. Podle výzkumu provedeného u 50 hlavic, pouze 15 lidí přiznalo, že svou hlavici čistí, ale velmi zřídka. Více než polovina uvedla, že hlavici nečistí a trpí určitou formou kožního onemocnění.

Mohlo by vás zajímat:  Vanu nebo umyvadlo mohou pokrývat odolné usazeniny, které ale vyčistí i přírodní prostředky
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak hlavici vyčistit

Z výše uvedených informací, je více než jisté, abyste svou hadici pravidelně čistili, a to nejen kvůli nemocným lidem, ale i kvůli zdravým jedincům. Přece se chodíte sprchovat s vidinou čistého těla, nikoli s tím, že si na své kůži či v dýchacích cestách budete hřát bakterie. Jak vyčistit hlavici:

  • 70 g jedlá soda
  • 1 hrnek octu – 20%
  • 1 větší Zip sáček či pevný pytlík
  • Provázek na připevnění

Do sáčku nalijte ocet a po malém množství přisypejte jedlou sodu. Pozor, jedla soda v octu velmi pění a šumí, proto ji přidávejte po troškách. Jakmile přestane pěnit, vezměte hlavici a vložte ji do pytlíku. Nyní pytlík přivažte k hlavici, aby nesklouzl a tekutina se nevylévala. Nyní nechte přibližně dvě hodiny působit. Ovšem, úplně nejlepší bude, pokud tento postup provedete před spaním a ráno pytlík ze sprchy odstraníte. Po vámi určené době hlavici vytáhněte a umyjte nejlépe pomocí starého zubního kartáčku, zbavíte se tak veškerého vodního kamene. Otřete suchým hadříkem z mikrovlákna.

Přidat na Seznam.cz