wood-3238640_1920

Fandíte šetrnosti a soběstačným obydlím? Vyzkoušejte bydlení off-the-grid

Fanoušci fantasy série „Hobit“ a „Pán prstenů“ by si často rádi vyzkoušeli život v hobití díře. Vzhled domu, částečně pohřbeného v zemi a vmíseného tak do krajiny, apeluje na několik skupin lidí, čehož si jsou vědomy společnosti, které podobná obydlí navrhují. Jednou z takových společností je Green Magic Homes. Vyrábějí modulární jednotky, které pak mohou být pokryty vrstvou půdy a vegetace, včetně menších stromů a velkých keřů. Tyto domy jsou silné a mohou při správné údržbě vydržet stovky let. Kopulovité struktury jsou také ideální pro celou řadu klimatických a terénních podmínek, včetně oblastí náchylných k hurikánům, tornádům, zemětřesením nebo extrémním horkům nebo chladu.

Mohlo by vás zajímat:  Byty u parku v Praze nabízí dokonalé rodinné bydlení
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Moderna místo pohádky

Ač se tyto stavby podobají slavným „hobitím dírám“, které jsme zvyklí vídat v knihách či filmech, jedná se o moderní struktury, které mohou být zdobeny a vybaveny všemi moderními spotřebiči a technologiemi. Po sestavení, pokrytí půdou a vegetací, poskytuje vrstvu přirozené izolace. Efektivní konstrukce výrazně snižuje náklady spojené s vytápěním a chlazením domova. Mimo to jsou konstruovány tak, aby bylo možné přidat solární či větrné turbíny.  Vzhledem k tomu, že jsou střechy pokryty vrstvou půdy, můžete se rozhodnout pro střešní zahradu, která poskytuje potřebný prostor a zároveň potřebuje mnohem méně místa. Tyto typy domů jsou efektivní, dlouhotrvající a skvělou volbou pro ty, kteří chtějí jít zeleně.

Mohlo by vás zajímat:  Obyčejné zvonky jsou minulostí. Proč raději využít moderní intercom?
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Proč žít off-the-grid?

Toto bydlení „mimo inženýrské sítě“ přidává na popularitě, avšak je stále o 20% dražší, než domy klasické. Po určité době se však investice začne vracet, díky úspoře za elektřinu a vodu. Tento styl života učí moderní lidi šetření a menšímu plýtvání. Celá tato myšlenka směřuje k udržitelnému stylu bydlení, které je šetrné k životnímu prostředí. Off-the-grid bydlení nabízí nejen soukromí a úsporu, ale také nezávislost na okolním dění. Při výstavbě těchto domů je kromě parcely zapotřebí vybudovat vodovodní systém, vyřešit přívod elektřiny a také rozmyslet si způsob, jakým bude zpracováván odpad.

Přidat na Seznam.cz