Essential Oils 1433694 1920

Esenciální oleje nejen byt provoní, také ho zbaví nechtěných zvířátek

Esenciální oleje jsou využívané zejména v aromaterapii nebo jen k provonění prostor. Obsahují však plno těkavých látek a je možné je použít i jinými způsoby, než pro své zdraví či pro vůni. Esenciální oleje vám pomohou postarat se o čistou domácnost a bojují také proti roztočům. Podívejte se, kde všude lze esenciální oleje využít. 

Zatočte s roztoči

Roztoči jsou mikroskopičtí pavoukovci, kteří milují mírně vlhká, teplá a prašná místa. Nejvíce se vyskytují v ložním prádle, matracích a v kobercích. Požírají odumřelé kousíčky kůže, které jsou všude po naší domácnosti, jen nejsou pro oko viditelné. Jejich výkaly vyvolávají nejčastější alergickou reakci v podobě chronické rýmy a kožních ekzémů. Roztoči umírají v pračce, pokud ovšem perete na minimální teplotu 60 °C. Nejsnazší způsob, jak se jich zbavit, je přidat několik kapek eukalyptového esenciálního oleje do pracího prášku nebo gelu. Pokud potřebujete vyčistit matraci, smíchejte stejný díl octa a vody, přidejte k nim dvě čajové lžičky eukalyptového oleje a použijte např. kartáč nebo houbičku.

Mohlo by vás zajímat:  Se správným postupem zvládne vymalovat byt každý
Zdroj obrázku: Pixabay

Zbavte se hmyzu a škůdců

Esenciální oleje jsou nepostradatelnou a především bezpečnou metodou odpuzování hmyzu a jiných nechtěných zvířátek. Stačí rozmístit vatové kuličky namočené ve vhodném oleji. Pro krtky bude nejúčinnější levandulový nebo eukalyptový olej. Obtěžují-li vás mravenci, použijte hřebíčkový olej a pro boj s pavouky je nejlepší použít bazalkový olej nebo citronovou trávu. A pokud vás na zahradě trápí kočky, použijte jakýkoli citrusový olej. Místa, kde najdeme hmyz nebo zvířata, mohou být také postříkána vodou s přídavkem esenciálního oleje.

Mohlo by vás zajímat:  Podlaha vytváří domov. Vybírat můžeme podle vzhledu i vlastností
Zdroj obrázku: Pixabay

Zápach z bot

S pomocí muškátového nebo bazalkového oleje se zbavíte nepříjemného zápachu z bot. Do vnitřku obuvi stačí kápnout 1–2 kapky esenciálního oleje a nechat působit celou noc. Nejenže odstraní známky potu, ale budou mít i baktericidní účinek.

Přidat na Seznam.cz