Home Comfort Rocking Chair Near Fireplace Photo Interior Room Rocking Chair Living Room With Decorated Modern Fireplace

Dřevěný popel poskytuje cenné živiny pro zahradní i pokojové rostliny

Dřevěný popel je skvělý pomocník nejen v domácnosti, ale také na zahradě. Obsahuje totiž spoustu důležitých látek pro zdravý růst rostlin, jako je fosfor, draslík a sodík. Použít se dá na venkovní i pokojové rostliny, které se vám odmění rychlým růstem a bohatým květenstvím. Jak popel pro přihnojování rostlin použít?

Tyto minerály vaše rostliny ocení

Pokud máte doma krb, ve kterém topíte pouze dřevem, popel rozhodně nevyhazujte. Dá se využít v zahradě pro přihnojování rostlin. Obsahuje cenné vitamíny a minerály, které rostliny pro svůj zdravý růst nezbytně potřebují. Už zanedlouho po přihnojení se vám rostliny odvděčí silným vzrůstem, bohatým květenstvím a větší sklizní plodů.

Mohlo by vás zajímat:  Opomíjené kroupy patří do jídelníčku po celý rok. Skvěle zasytí a dodají důležité živiny

Popel se také hodí na přihnojování trávníku. Vděčná za něj budou rajčata, okurky a jasmín. Zahradníci doporučují přidávat popel rostlinám, které vyžadují pro svůj zdravý růst velké množství draslíku. Popel kromě doplnění těchto minerálů dodá zemině správnou konzistenci. Ale pozor, popelem nepřihnojujte acidofilní rostliny, protože je může okyselit.

Zdroj obrázku: Freepik

Jakým způsobem přihnojovat?

Přihnojování popelem můžete provádět na jaře a na podzim. Na jaře ochráníte rostliny před škůdci. Dodáte jim potřebné vitamíny a minerály pro rozvoj mikroflóry. Na podzim rostliny ochráníte před chladným počasím.

Mohlo by vás zajímat:  Čerstvé jahody je vhodné vybírat podle stopky a pevnosti plodů

Než začnete přihnojovat, zkontrolujte vždy pH zeminy. Díky vápníku, který popel obsahuje, se půda okyselí. Pokud je pH zeminy vyhovující, nasypte popel přímo pod rostliny nebo jej smíchejte s hnojivem, které koupíte v zahradnictví. Vyrobit si můžete také domácí hnojivo z banánů nebo kvasnic. Smícháním s popelem vznikne směs pro podporu růstu rostlin.

S přihnojováním to nepřehánějte

Popel byste neměli aplikovat v období setí, protože popel obsahuje sůl. Pro sazenice by to bylo příliš mnoho minerálů a vitamínů najednou. Navíc se popel nesmí používat na alkalické půdy, které jím mohou utrpět. Popel neaplikujte k citlivým rostlinám.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/using-wood-ashes.htm
Přidat na Seznam.cz