Dřevěný popel najde na zahradě unikátní využití. Půdu i rostliny připraví na novou sezónu
Dřevěný popel se často považuje za odpad, a proto se nejčastěji jen tak vyhazuje. Málokdo však ví, že popel ze dřeva dokáže působit jako hnojivo a účinně zlepšuje vlastnosti půdy, posiluje úrodnost a chrání rostliny před chorobami způsobenými nedostatkem živin. Kromě toho je také skvělým doplňkem kompostu.
Vlastnosti popelového hnojiva
Obecně se věří, že dřevěný popel je prostě odpad, kterého je nutné se zbavit. To je bohužel velká chyba. Již nějakou dobu se ukazuje, že hnojení popelem ze dřeva má velmi příznivé účinky na rostliny. Může se použít jako doplněk ke kompostu, a dokonce se může nasypat přímo na květinové záhony. Popel ze dřeva lze využít i k hnojení trávníku.
Využití popela jako hnojiva je ekologický, snadný a hlavně levný způsob jeho využití. Popel je plný fosforu, draslíku, vápníku, hořčíku a křemíku. Použití dřevěného popela v zahradě přispívá ke zlepšení fyzikálně-chemických vlastností půdy a lepšímu prospívání rostlin. Důležité je, že toto přírodní hnojivo neobsahuje dusík. Bude proto ideální volbou pro odkyselení půdy na podzim.
Jak hnojit popelem
Dřevěný popel jako hnojivo se může přidat do kompostu nebo smíchat rovnou se zemí v záhonech. Před hnojením stojí za to zkontrolovat pH půdy, protože popel má odkyselující účinek. Hodnotu pH půdy můžete zkontrolovat pomocí jednoduchého testeru substrátu, který je k dispozici v obchodech. Popel se doporučuje aplikovat přímo pod rostliny a nejlepší je smíchat ho se zemí do hloubky asi 10 cm.
Dřevěný popel v zahradě může hnojit trávníky a kvetoucí rostliny, které potřebují spoustu draslíku. Také je skvělý pro jiné rostliny a zeleninu, jako například okurky, rajčata, květák a zelí. Hnojivo ve formě dřevného popela bude vhodné také pro péči o ovoce. Může se používat na maliny, jahody a vinnou révu.
Zdroj: https://hort.extension.wisc.edu/articles/using-wood-ash-in-the-home-garden/