Plants 3310274 1920[1]

Místo antidepresiv trocha přírody. Správné rostliny a materiály navodí v domovech novou atmosféru

Stresem a psychickými problémy obecně dnes trpí stále více lidí. A řada z nich sáhne po antidepresivech. Ta jsou známá velkým množstvím chemie, která není pro náš organismus to pravé. Přitom existuje i pomoc přírody. A teď nemáme na mysli jenom bylinky. Proti stresu může bojovat i kus přírody u vás doma. Jak na to? Jednodušeji, než myslíte.

Je vědecky dokázáno, že pobyt v přírodě má pozitivní účinky na naše zdraví – fyzické i psychické. Kromě čerstvého vzduchu nám tuto „službu“ prokazuje i okolní vegetace. V rámci studie provedené týmem vědců z univerzity v Michiganu se ukázalo, že hladina stresového hormonu kortizolu se výrazně snížila již po 20-30 minutách strávených v přírodě. Bohužel současný styl života ve městech nám častý pobyt mezi vegetací neumožňuje. A nemůžete-li ven za přírodou, není nic snazšího, než přenést kousek přírody dovnitř.

Mohlo by vás zajímat:  Začátečníci v péči o orchideje chybují, základem je uvědomit si kde květina roste v přírodě a co potřebuje

Zdroj obrázku: Pixabay

Které rostliny zvolit?

Prostoru dodají pocit útulnosti, vyplní jej a napomůžou k čistšímu vzduchu. Navíc pouhý pohled do jejich listů vám umožní lépe relaxovat.

Pro svoji nenáročnou povahu, vzhled a schopnost čistit vzduch jsou do bytu nejvhodnější:

  • Fíkus
  • Tchynin jazyk
  • Monstera
  • Dracena

Všem zmíněným rostlinám svědčí teploty od 15 °C výše. To, co jim naopak nesvědčí, jsou přímé sluneční paprsky. Proto je třeba myslet na vhodné umístění na teplém, světlém místě mimo dosah slunce.

Síla přírodních materiálů

Zeleň je vhodné doplnit o dřevěné prvky. Právě dřevo dodá místnosti pocit útulnosti, tepla a bezpečí. K tomuto efektu postačí i jediný výraznější kousek, jakým je kupříkladu dřevěný rám u obrazu či obložení dveří. V případě výběru více dřevěných doplňků je třeba myslet na kombinaci. Vybírejte tedy ty druhy, které se k sobě navzájem hodí. I zde platí, že méně je více – více než tři typy dřeva v jedné místnosti mohou působit chaoticky.

Přidat na Seznam.cz