Díky jedinému triku sklízí zkušení zahradníci rok co rok bohatou úrodu paprik

Díky jedinému triku sklízí zkušení zahradníci rok co rok bohatou úrodu paprik

Paprika je celkem nenáročná rostlina na pěstování a zahrádkáři v Česku ji milují. V letních měsících se není třeba spoléhat na nabídku obchodů, ale můžeme si ji vypěstovat i doma. Je však třeba dbát na to, aby měla rostlina správný přísun živin. Ptáte se, čím tedy papriky hnojit? Snadno si můžete doma připravit hnojivo z cibulových slupek, které podpoří a zlepší vaši úrodu.

Proč je hnojivo z cibulových slupek skvělé?

Cibuli k vaření využíváme téměř denně a i malé množství dokáže podpořit chuť pokrmů a udělat z nich to pravé. Oloupáním cibule však vzniká poměrně dost odpadu, který nejčastěji končí v koši. Nicméně tento odpad se dá efektivně využít. V cibulových slupkách je velké množství antioxidantů, železa, vápníku, hořčíku, mědi, selenu a chromu. Tedy vše, co rostlina pro svůj zdravý růst vyžaduje. Navíc mají antibakteriální vlastnosti a rostliny paprik chrání před chorobami a škůdci.

Mohlo by vás zajímat:  Zahradní trendy roku 2023 ovládly odstíny šedé a řízený chaos
Zdroj obrázku: Freepik

Jak takové hnojivo připravit?

Pro přípravu hnojiva můžete využít slupky z jakékoli cibule, ať už červené, či bílé. Hnojivo je velmi účinné, takže nám pro začátek budou stačit slupky ze tří nebo čtyř cibulí, které vložíme do nádoby se vzduchotěsným uzávěrem a zalijeme litrem horké, ale ne vroucí vody. Nádobu uzavřeme a přes noc odložíme na chladné a temné místo. Poté obsah nádoby přefiltrujeme, abychom oddělili slupky od kapaliny. Přefiltrovaný roztok si uložíme a rostliny paprik s ním jednou týdně zalijeme.

Mohlo by vás zajímat:  Hřbitovní kvítí rozzáří i zahrady. Po odkvětu nemusí skončit na kompostu, chryzantémy lze snadno přezimovat

Verze hnojiva pro pokročilé zahrádkáře

Všechny skvělé vlastnosti cibule ještě navíc podpoříme dřevěným popelem, který je skvělou alternativou kupovaných minerálních hnojiv. Často se využívá i na záhonech pro rostliny, které mají rády spíše zásadité prostředí. Velmi účinné je však i v případě pěstování zeleniny a pomáhá k získání bohaté úrody. Postupujeme stejně jako v přípravě hnojiva z cibulových slupek a po přefiltrování kapaliny navíc přidáme tři lžíce dřevěného popela. Takovým hnojivem rostlinky zaléváme jednou za deset dní.

Zdroj: https://gardenlux-en.designluxpro.com/sad-i-ogorod/udobrenie/kak-podkormit-lukovoy-sheluhoy-rasteniya-i-tsvety-polza-pravila-primeneniya.html
Přidat na Seznam.cz