Denně ho používáme, jeho údržbě se ale věnuje málokdo. Přitom čistý počítač vydrží déle funkční

Denně ho používáme, jeho údržbě se ale věnuje málokdo. Přitom čistý počítač vydrží déle funkční

Čištění počítače vyžaduje spoustu času a není tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Musíte vyčistit nejen monitor a klávesnici, ale kolikrát i samotné srdce počítače, to znamená velké montování. A nestačí jen obyčejný hadřík a voda, na monitor a podobné obrazovky musíte mít speciální prostředky, kterými je nepoškodíte.

Budete potřebovat několik předmětů, aby byl výsledek dokonalý

K čištění počítače si připravte stlačený vzduch v plechovce, přípravky na čištění plastových dílů, hydratační látky a sprej na čištění, šroubovák a tenké utěrky z mikrovlákna. Jestli chcete začít s počítačem jako takovým, musíte nejdřív rozebrat hlavní část počítače. Poté rozeberte zdroj napájení, pohony, disky, paměťové karty a procesor.  Dávejte si při čištění pozor, abyste nic nepoškodili.

Použijte stlačený vzduch, kterým vyčistíte i těžko dostupná místa. Pokračujte procesorem a nakonec vše osušte měkkým hadříkem. Až bude vše suché, musíte zařízení zase sestavit. Poté si připravte monitor, jehož údržba je o něco jednodušší. Budete potřebovat sprej na čištění počítačů, který naneste na hadřík, a odstraňte prach a další nečistoty.

Zdroj obrázku: Freepik

Klávesnici a další příslušenství vyčistíte snadno

Klávesnice patří mezi zařízení, kde se vyskytuje nejvíce prachu a bakterií. Spousta lidí u práce na počítači konzumuje potraviny nebo pije nápoje, takže se snadno stane, že se tam objeví drobek nebo se najde vylitá voda. Proto je důležité klávesnici čistit častěji než například monitor. Pomocí stlačeného vzduchu zkuste vyfoukat všechny nečistoty, které se v ní nacházejí. Poté použijte sprej a vyčistěte všechny klávesy, nakonec použijte hadřík a destilovanou vodu.

Mohlo by vás zajímat:  K čištění trouby už se přemlouvat nemusíte. S našimi triky bude dokonale čistá bez námahy

Myš, sluchátka a podobné příslušenství můžete vyčistit podobným způsobem jako klávesnici. Jestli jsou velmi zaprášené, pomůže stlačený vzduch. Poté na komponenty nastříkejte sprej a nečistoty odstraňte vlhkým hadříkem. Tiskárny nebo skenery bude složitější vyčistit, ale i tady pomohou věci jako stlačený vzduch a spreje na čištění počítače. Můžete zkusit zařízení také rozebrat.

Zdroj: https://www.wired.com/story/how-to-clean-your-computer/
Přidat na Seznam.cz