Cydalime je hrozbou pro zahradní dřeviny. Zbavit se ho lze domácím postřikem z octa

Cydalime je hrozbou pro zahradní dřeviny. Zbavit se ho lze domácím postřikem z octa

Cydalime je krásně zdobený motýl, který je však ve formě larvy jedním z nejčastějších a nejnebezpečnějších škůdců útočících na dřevo. Housenka je hrozbou od dubna do října a je velmi obtížné se jí zbavit. Naštěstí existují domácí způsoby, jak ji ze zahrady vyhnat.

Krásný a škodlivý

Cydalima perspectalis je druh motýla pocházejícího z Asie. Jeho larvy jsou škůdci útočící na různé druhy dřeva. Larva tohoto motýla je po vylíhnutí dlouhá asi 1–2 mm, ale do čtyř týdnů dosáhne až 35–44 mm. Zpočátku je tento hmyz zelený a má na sobě hnědé podlouhlé linie, v průběhu času se stává stále více hnědým po celém těle.

Mohlo by vás zajímat:  Hřebíček a skořice koupelnu příjemně provoní, jako bonus vyženou nevítané rybenky

Kromě hlavy je motýl celý černý. Rozpětí křídel dospělého motýla je 40 mm. Dospělí jedinci létají v noci většinou od konce dubna do září, někdy i do října. I když je tento motýl krásný, jeho larva je velkým škůdcem. Jelikož útočí zkraje roku, všechny postřiky by se měly používat brzy na jaře, aby se minimalizovalo riziko jeho výskytu.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyzkoušejte přírodní způsob

Než se rozhodnete používat chemikálie, můžete bojovat proti molům jednoduchými domácími způsoby. Jedním z nich je aplikace směsi na bázi octa. Pro přípravu spreje nalijte do dávkovače na postřik rostlin půl litru vody, tři polévkové lžíce řepkového oleje a čtyři polévkové lžíce octa. Směs připravená tímto způsobem by se měla postříkat na rostlinu, která byla napadena tímto škůdcem.

Mohlo by vás zajímat:  Kouzelná moc šalvěje bílé vyčistí vzduch a zajistí lepší náladu i spánek

Jedlou sodu můžete také spolehlivě použít. Nalijte do láhve s rozprašovačem půl litru vody, přidejte lžičku jedlé sody a trochu tekutiny na mytí nádobí. Postižené keře by se měly důkladně postříkat směsí připravenou tímto způsobem. Po několika hodinách larvy padnou na zem. Nezapomeňte se jich dobře zbavit, například spláchnutím do záchodu, jelikož postřik někdy nemusí fungovat stoprocentně.

Zdroj: https://www.countrylife.co.uk/gardens/get-rid-box-moth-caterpillars-177100
Přidat na Seznam.cz