Levanduli se daří na slunném záhoně, dobře odolá mrazu. Je ideální rostlinou pro začátečníky

Levanduli se daří na slunném záhoně, dobře odolá mrazu. Je ideální rostlinou pro začátečníky

Levandule je krásná dekorativní rostlina, jejíž příjemná vůně ji činí velmi populární k pěstování. Díky svým nízkým požadavkům a vysoké odolnosti je ideální pro začátečníky zahrádkáře. Nadcházející jaro je nejlepší čas na vysazení této rostliny.

Oblíbená levandule

Oblíbená levandule pochází ze středomořského regionu, v současnosti se však pěstuje v zemích po celém světě. Je také velmi populární v Polsku. Kvůli léčivým vlastnostem se jí také říká levandule lékařská. Listy a stonky jsou pokryty stříbrnými chloupky, zatímco fialové nebo modré květy (v závislosti na odrůdě) tvoří krásné, ozdobné květenství. Rostlina dorůstá asi 50 centimetrů a rychle roste.

Mohlo by vás zajímat:  Trávu a mech mezi dlažebními kostkami lze čistit manuálně nebo domácím přípravkem

Levandule není jen dekorativní, ale také léčivá rostlina. Díky svým vlastnostem se často používá v rostlinné medicíně. Vykazuje uklidňující a relaxační účinek, podporuje trávení, posiluje imunitní systém, urychluje hojení ran a má také vlastnosti antiseptické a protiplísňové. Navíc odpuzuje hmyz včetně komárů, much, brouků a motýlů a efektivně chrání zahradu před invazí šneků.

Zdroj obrázku: Freepik

Péče o levanduli

Tuto rostlinu je snadné pěstovat a má nízké požadavky na živiny. Kvete nejlépe na slunečné poloze, v suché a dobře odvodněné půdě. Levandule má ráda soudržnou nebo mírně zásaditou půdu s pH 6,0–7,5. Měla by být bohatá na vápník. Aby se zabránilo rozvoji plísňových chorob, stojí za to mulčovat zemi malými kameny.

Mohlo by vás zajímat:  Hnojivo připravené z cibule, kopřivy a popelu posílí rajčata na zahradě

Levandule je dobrou volbou pro začínající zahradníky. její odolnost proti mrazu dává skvělou možnost pro výsadbu v zemi. Je odolná vůči suchu a nevyžaduje speciální hnojení. Cítí se také dobře v květináčích, které mohou krásně zdobit terasu nebo balkon. Důležité je, že se tato rostlina nedokáže vyrovnat s nadměrnou vlhkostí. Velmi špatně snáší přemokření kořenů, takže při sadbě se musíte postarat o propustnou půdu a dobrou drenáž v květináčích.

Zdroj: https://bonnieplants.com/blogs/how-to-grow/growing-lavender
Přidat na Seznam.cz