6 chyb při praní, které ničí pračku i oblečení

6 chyb při praní, které ničí pračku i oblečení

Chtělo by se říct, že praní je natolik jednoduchá činnost, protože se o ni postará automatická pračka, že v ní nelze nijak chybovat. A opak je přitom pravdou. Při praní dělají lidé několik zásadních chyb, které způsobí, že pračka se nešetrně opotřebovává, stejně jako oblečení. Které to jsou?

Prádlo dobře třiďte

Před praním je běžné, že si špinavé prádlo roztřídíme na bílé a barevné. To je základní třídění. Vedle něho bychom ale měli respektovat materiál, ze kterého je vyrobené. Je například nevhodné prát syntetické oděvy společně s bavlněnými.

Zbavte oblečení skvrn

Když je oblečení natolik ušpiněné, že jsou na něm viditelné skvrny, bude nutné je odstranit ještě před vložením do pračky. Většinou se jedná o skvrny od čaje, kávy, vína, krve. Sama pračka si s nimi většinou neporadí. Lze použít odstraňovač skvrn. Jen tak docílíte opravdu dobře vypraného prádla.

Prací prášek

Lidé mají ve zvyku dávat pracího prášku do pračky více, než je třeba. Přitom tím nedocílí lépe vypraného prádla. Přebytečná pěna, která tímto vznikne, se usazuje ve struktuře vláken oblečení a způsobuje zašednutí.

Mohlo by vás zajímat:  Bílé spodní prádlo je krásné, snadno ale ztratí zářivou barvu. Přírodní metody ho znovu vybělí
Zdroj obrázku: Freepik

Zapínání, zipy, knoflíky

Víte, že knoflíky na oblečení byste před vložením do pračky měli nechat rozepnuté? V opačném případě hrozí jejich odtržení. Naproti tomu ale zipy byste měli zapnout, jinak by mohly poničit ostatní oblečení, které se v bubnu pere.

Oblečení z elastických látek

Elastickým látkám neprospívá příliš vysoká teplota vody při praní. Například plavky je lepší prát v ruce ve studené vodě a v jemném pracím prášku, nejlépe gelu. Do pračky je raději ani nedávejte, nechcete-li zkrátit jejich životnost.

Aviváž na ručníky

V televizních reklamách se herci rozplývají nad hebkostí ručníků po použití aviváže. Přitom by se zrovna při praní froté ručníků neměla používat. Je to proto, že narušuje strukturu froté vlákna, které pak ztrácí absorpční schopnost.

Zdroj: https://www.express.co.uk/life-style/property/1750876/laundry-mistakes-detergent-washing-machine
Přidat na Seznam.cz