Close Up Washing Machine Inside

Chytré praní ušetří peníze a postará se o krásné a čisté prádlo. Stačí pamatovat na několik pravidel

Vidina stále vyšších účtů rozhodně nevzbuzuje optimismus. Ukazuje se, že téměř každá domácnost má vybavení, které si žádá vyšší spotřebu energie. Jedná se o pračku, bez které si nedokážeme představit každodenní fungování. Co dělat, abyste efektivně ušetřili na praní? Jak používat méně energie a vody? Podívejte se na způsoby používání pračky, které vám ušetří peníze.

Vyberte správnou velikost pračky

Praní prádla se zdá být poměrně samozřejmou činností, o které nemusíte dlouho přemýšlet, ale je dobré k tomu přistupovat chytře. Začněte s počátečním rozdělením věcí podle barev a typů tkanin. Ujistěte se, že buben není ani poloprázdný, ani přetížený. Nadměrné množství náplně sníží účinnost praní a prodlouží dobu cyklu. Pračka tak spotřebuje více vody a elektřiny. Může způsobit vady, jejichž oprava odborníkem bude také stát nemalé peníze. Pokud máte moderní pračku, nebojte se používat specializované programy. Postarají se nejen o stav oblečení, ale také optimalizují spotřebu elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:  Jak se správně starat o koberce, aby stále vypadaly jako nové?

Připravte si vlastní prášek

Pokud jste unavení nákupem čisticích prostředků, nic vám nebrání v přípravě vlastního prášku. Pomocí několika snadno dostupných produktů můžete během pár okamžiků vyrobit domácí a plně ekologický prací prášek pro bílé tkaniny.

Složky:

  • 150 g uhličitanu sodného,
  • 150 g jedlé sody,
  • 100 g šedého mýdla,
  • 100 g kyseliny citronové,
  • éterický olej.

Příprava:

Začněte tím, že si nasadíte ochranné rukavice, a nastrouhejte šedé mýdlo na struhadle najemno. Vložte do čisté misky, pak přidejte ostatní suroviny a oblíbený esenciální olej – stačí několik kapek. Důkladně promíchejte a poté přesypte do skleněných nádob s těsným uzávěrem. Pokud chcete, aby vaše prádlo pokaždé potěšilo svěží vůní, obohaťte domácí prášek o dalších několik kapek esenciálního oleje, než ho znovu použijete.

Mohlo by vás zajímat:  Koberce občas neušetříme ani nejodolnějších skvrn. I ta nejhorší nečistota má však řešení
Zdroj obrázku: Freepik

Správně dávkujte prací prostředky

Svěží a krásně voňavé prádlo vám okamžitě navodí dobrou náladu. Nepřehánějte to však s přípravky nalitými do pračky. Nejen že je rychleji spotřebujete, ale bude také těžší je vypláchnout. Přebytečné prostředky shromážděné uvnitř pračky mohou účinně ucpat některé filtry a prodloužit dobu konečného máchání. V extrémní situaci to může vést k vážnému poškození nebo selhání zařízení.

Pravidelně se starejte o pračku

Dáte špinavé prádlo, vytáhnete čisté prádlo a na pračku zapomenete. Tímto způsobem můžete neúmyslně zkrátit její životnost. Zkuste zahrnout čištění filtru, odstraňování chlupů a zbytkového čisticího prostředku z bubnu zařízení. Pouze pravidelná péče o pračku zajistí její dlouhý a správný provoz. V opačném případě musíme počítat s tím, že nedbalost bude mít za následek prodloužení prací doby, a tím i nadměrnou spotřebu elektřiny a vody.

Zdroj: https://www.cleanipedia.com/gb/laundry/use-washing-machine.html
Přidat na Seznam.cz